Chcą ratować kościół. Piknik charytatywny 28 maja w Lubiechowie gm. Karlino

2022-05-23 13:52
Kościół pw. św. Józefa w Lubiechowie
Autor: Alicja Górska Kościół pw. św. Józefa w Lubiechowie z drugiej połowy XIX wieku wymaga gruntownego remontu

W programie pikniku Msza św., a po niej loteria fantowa, licytacja i wiele atrakcji dla dzieci.

Piknik charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na ratowanie kościoła, odbędzie się w sobotę (28 maja) w Lubiechowie, w gminie Karlino. To świątynia z drugiej połowy XIX wieku, która wymaga gruntownego remontu.

Lubiechowo, to mała miejscowość w gminie Karlino, którą zamieszkuje około 250 mieszkańców. Na terenie wsi znajduje zabytkowy pałac z drugiej połowy XIX wieku oraz kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Stan świątyni jest zły. Dzwony, znajdujące się na wieży, dwa lata temu musiały być zdemontowane, bo groziło to katastrofą budowlaną.

"Takie najpilniejsze prace, związane z remontem, to naprawa dachu, ale najważniejsze to renowacja wieży, która jest w opłakanym stanie. To nas niepokoi ze względu na bezpieczeństwo wiernych. Staramy się o to bezpieczeństwo dbać. Wieża jest pod okiem ekspertów, ale ta część świątyni musi być odrestaurowana w pierwszej kolejności"- wyjaśnia Radiu Plus Koszalin ks. Dariusz Rataj, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Karlinie.

Mieszkańcy wsi starają się zebrać pieniądze na remont kościoła, stąd m.in. Piknik charytatywny, który już w sobotę odbędzie się w Lubiechowie. Będzie można wylicytować m.in. obrazy i ikony, lot samolotem, vouchery na usługi i towary od lokalnych przedsiębiorców, a nawet tonę węgla. Będzie też loteria fantowa, gdzie każdy los wygrywa, a wśród fantów m.in. gadżety od Radia Plus, książki, kubki, obrazki, zabawki.

O świątyni, zaangażowaniu wspólnoty parafialnej w renowację kościoła w reportażu zatytułowanym „W łańcuchu pokoleń”:

Listen to "Reportaż "W łańcuchu pokoleń"" on Spreaker.

Koszt remontu całego kościoła to prawie 4 mln zł.