Czy ceny materiałów budowlanych wstrzymają inwestycje w Sianowie? [ROZMOWA]

2022-04-20 11:54
Rosnące ceny materiałów budowlanych utrudniają realizacje inwestycji
Autor: pixaby Rosnące ceny materiałów budowlanych utrudniają realizacje inwestycji

Ceny materiałów budowlanych szybują, a to oznacza kłopoty przy realizacji inwestycji w wielu samorządach. Nie inaczej jest w Sianowie, gdzie prowadzona jest budowa bloków w ramach programu Mieszkanie +, budowane jest także Centrum Nauki i Nasz rynek koło kina Zorza. Już wiadomo, że inwestycje złapały opóźnienie, a w przypadku tej ostatniej trzeba będzie rozwiązać umowę z wykonawcą.

- W najbliższy piątek spotkam się w Warszawie z wykonawcą bloków mieszkalnych na jednym z naszych osiedli. Zobaczymy, ile trzeba będzie dołożyć do inwestycji wobec rosnących cen. Wykonawca Centrum Nauki już poprosił o podniesienie kosztów budowy o 600 tys. złotych, jednak tu o wysokości dofinansowania inwestycji zdecyduje sąd. Na pewno przedłuży się kompletowanie wyposażenia do centrum. Mam nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku wszystko się uda skończyć. Niestety musimy zerwać umowę z wykonawcą Naszego rynku. Tam na placu budowy nie dzieje się nic. Firma okazała się nierzetelna. Będziemy musieli zwrócić dofinansowanie unijne i raz jeszcze wystartować w konkursie. Inne planowane w tym roku inwestycje nie są raczej zagrożone – powiedział Radiu Plus burmistrz Sianowa, Maciej Berlicki.

Ceny materiałów budowlanych rosną z miesiąca na miesiąc. W marcu były wyższe średnio o 30 proc. niż rok wcześniej. Rekord cenowy, po raz kolejny, przypadł izolacjom termicznym - ich ceny wzrosły o 63 proc. Płyty OSB zdrożały o 50 proc., natomiast suchej zabudowy o 46 proc. Drożeją też wszystkie materiały wytwarzane z stali, aluminium, drewna i pochodnych ropy naftowej. Jak to wpłynie na realizowane inwestycje?

Listen to "Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa" on Spreaker.