Czy Słupsk powiększy swoją powierzchnię? [ROZMOWA]

2022-01-04 14:35
Kolejna próba powiększenia granic administracyjnych Słupska
Autor: pixaby Kolejna próba powiększenia granic administracyjnych Słupska

Jak bumerang powraca temat poszerzenia granic administracyjnych Słupska. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Słupsku przyjęto uchwałę, która przewiduje poszerzenie terenów miejskich o sołectwa: Krępa Słupska, Płaszewko, Bierkowo, Włynkówko i Strzelinko oraz obrębu ewidencyjnego sołectwa Siemianice z częścią sołectwa Swochowo – Niewierowo.

Po ewentualnym połączeniu terenów gminy ze Słupskiem miasto powiększyłoby się o 58 kilometrów kwadratowych. Niezmiennie przeciwna poszerzaniu granic miasta jest gmina Słupsk.

- Ten pomysł wraca mniej więcej co 7 lat. Będziemy robić wszystko, aby nie pozwolić na zmianę granic administracyjnych gminy Słupsk. Przez wiele lat inwestujemy w swoje tereny. Wraz z mieszkańcami staramy się, żeby każde sołectwo pięknie się rozwijało. Sięganie po tereny dobrze zurbanizowane, po naszą bazę podatkową nie jest do zaakceptowania – powiedziała Radiu Plus wójt gminy Słupsk, Barbara Dykier.

Słupsk jest najmniejszym obszarowo miastem z liczbą mieszkańców poniżej stu tysięcy w Polsce. Ostatni raz administracyjnie miasto powiększono w roku 1961 włączając w jego granicę obecną dzielnicę Ryczewo. Dziś powierzchnia Słupska to trochę ponad 43 kilometry kwadratowe. Koszalin jest dwukrotnie, natomiast Zielona Góra ponad sześciokrotnie większa. Do tematu będziemy wracać.

Listen to "Barbara Dykier, wójt gm. Słupsk" on Spreaker.