Dermatologia lecznicza i estetyczna w słupskim szpitalu

2022-06-22 15:10
Leczenie ozonem w słupskim szpitalu
Autor: Materiały prasowe Leczenie ozonem w słupskim szpitalu

Lekarze z Oddziału Dermatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku poszerzają wachlarz terapii oferowanych pacjentom. Mogą zapewnić bardzo szybką diagnostykę nowotworów skóry, kompleksowe leczenie ran i owrzodzeń, ale też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które cieszą się coraz większą popularnością.

- Pacjenci z podejrzeniem zmian nowotworowych skóry – raków i czerniaków - którzy wymagają, szybkiej diagnostyki, otrzymają ją u nas już w kilka dni – zapewnia dr Piotr Brzeziński, specjalista dermatolog-wenerolog, koordynator Oddziału Dermatologicznego słupskiego szpitala. – Na oddziale wykonujemy kwalifikacje do badań oraz biopsje, badania dermatoskopowe, videodermatoskopowe i markery nowotworowe.

Dalsze leczenie chorych zależne jest od diagnozy. - Stany przedrakowe leczone są na miejscu, w oddziale dermatologicznym słupskiego szpitala, który mieści się w Ustce. Stosowana jest np. krioterapia. Natomiast w przypadku wykrycia zaawansowanych nowotworów skóry, pacjent natychmiast kierowany jest przez nas do chirurga onkologa – tłumaczy dr Brzeziński.

Natomiast innowacją na oddziale dermatologii jest sposób leczenia ran skóry, owrzodzeń, stanów zapalnych. Stosuje się do tego ozon – gaz o właściwościach bakteriobójczych i silnie odkażających.

- W ten sposób leczymy duże zmiany skórne – począwszy od ran pooperacyjnych, ran pourazowych, przez rany oparzeniowe, a także odleżyny i trudno gojące się owrzodzenia np. w przebiegu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Wykonuje się to w ten sposób, że zakłada się na kończynę ze zmienioną chorobowo tkanką specjalny worek, do którego wpuszczany jest ozon. Taka terapia, czyli kąpiel w ozonie, wymaga systematycznych sesji, ale daje bardzo dobre efekty – zauważa ordynator.

Lekarze oddziału dermatologicznego stawiają również na rozwój dermatologii estetycznej, coraz częściej poszukiwanej przez pacjentów w celu redukcji mało estetycznych zmian skórnych i odmłodzenia wyglądu.

- To trend światowy i my jesteśmy w stanie temu sprostać. Mamy wiedzę, możliwości i aparaturę, które pozwala naszym lekarzom na przeprowadzanie zabiegów mających na celu odmłodzenie skóry, poprawę jej jędrności, usuwanie blizn, leczenie rozstępów, trądziku, przebarwień, czy zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych – mówi lekarz. -Wykorzystujemy do tego laser frakcyjny.

Zabiegi laserowe oferowane są pacjentom komercyjnie. Zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest całkowicie bezpieczny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym po zastosowaniu odpowiedniej maści. Tym samym nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, a skóra po nim goi się bardzo szybko.

Przy Oddziale Dermatologicznym słupskiego szpitala działa Poradnia Dermatologiczna dla pacjentów ze skierowaniem. Otwarta jest we wtorki w godz. 14-18 oraz w środy i czwartki w godz. 8.30-12.30. Poradnia znajduje się przy oddziale dermatologicznym w szpitalu w Ustce przy ul. Mickiewicza 12. Z poradni dermatologicznej mogą skorzystać zarówno pacjenci dorośli jak i dzieci. Rejestrować się można telefonicznie pod numerem telefonu 59 84 60 700.