Do projektu budżetu województwa zachodniopomorskiego zostały wpisane inwestycje ważne dla regionu koszalińskiego

2021-12-06 19:01
radni Pro Centrum
Autor: Magda Wanowska-Miksa Radni, tworzący Klub "Pro Centrum" oraz ich współpracownicy.

Pieniądze na utworzenie Laboratorium Finansowo-Giełdowego na Politechnice Koszalińskiej, Centra Lokalnej Pomocy, sygnalizatory radarowe prędkości i więcej środków na granty sołeckie i infrastrukturę sportową- to tylko niektóre projekty klubu „Pro Centrum” ujęte w budżecie województwa zachodniopomorskiego, które dotyczą Pomorza Środkowego.

Klub Radnych „Pro Centrum” Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w składzie: Rafał Rosiński, Artur Wezgraj i Zbigniew Chojecki wynegocjowali w rozmowach z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem wpisanie do przyszłorocznego budżetu województwa zachodniopomorskiego inwestycji ważnych dla regionu koszalińskiego. Udało się m.in. zabezpieczyć 200 tys. zł dofinansowania na utworzenie Laboratorium Finansowo-Giełdowego na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej.

- To ma być pomost pomiędzy studentami i nauczycielami akademickim a przedsiębiorcami, by sporządzać różne analizy na rzecz Pomorza Środkowego i województwa zachodniopomorskiego. Podobne miejsca powstają na innych uczelniach w Polsce i chcemy, żeby Politechnika Koszalińska także rozwijała się w takim kierunku

- mówi Rafał Rosiński, przewodniczący Klubu Radnych „Pro Centrum”.

Listen to "Rafał Rosiński, przewodniczący Klubu Radnych „Pro Centrum”" on Spreaker.

Celem klubu Radnych „Pro Centrum” jest dbanie o interesy zmarginalizowanej części województwa zachodniopomorskiego, szczególnie części wschodniej i małych miejscowości. Stąd właśnie intencja zabezpieczenia w budżecie środków na tworzenie placówek nazwanych jako: Lokalne Centra Pomocy.

-To projekt istotny z punktu widzenia zmian klimatycznych, które obserwujemy w przyrodzie. W dużych miastach ludzie, których dotknęła tragedia w postaci utraty dachu nad głową na skutek wichury czy powodzi, mogą liczyć na pomoc instytucjonalną, ten system jest rozbudowany. W małych miejscowościach jest trudniej, dlatego chcemy, by powstawały Lokalne Centra Pomocy, gdzie poszkodowani znajdą schronienie, wyżywienie i podstawowe środki do życia. Zaczniemy ten projekt we współpracy ze strażą pożarną, ponieważ właśnie ta jednostka jest często pierwszym źródłem pomocy

mówi radny sejmiku Artur Wezgraj.

Listen to "Artur Wezgraj, radny Klubu "Pro Centrum"" on Spreaker.

W budżecie zabezpieczono też 850 tys. zł dla Filharmonii Koszalińskiej i Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Udało się także wynegocjować większe środki na infrastrukturę sportową.

-W zeszłym roku na sport województwo zachodniopomorskie przeznaczyło 1,5 mln zł. Wynegocjowaliśmy, że teraz zwiększą środki o 25 procent, czyli do 2 mln zł. Zauważamy, że młodzież stawia na sport i warto w to inwestować. Poza tym małe miejscowości potrzebują dodatkowych środków na tworzenie m. in. siłowni zewnętrznych i naprawę już istniejącej infrastruktury sportowej

-dodaje radny Zbigniew Chojecki.

Listen to "Zbigniew Chojecki, radny Klubu "Pro Centrum"" on Spreaker.

Budżet województwa zachodniopomorskiego po stronie wydatków wynosi 1,5 mld zł. Ostateczne głosowanie nad budżetem województwa zachodniopomorskiego na 2022 rok na jutrzejszej sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.