Dzień Świętości Życia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Dzień Świętości Życia
Autor: www.popieluszko.net.pl

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Na tę okoliczność rodziny z Diakonii Życia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przygotowały specjalny film o oknach życia. Premierowo zostanie pokazany on podczas dzisiejszej uroczystości w Domu Samotnej Matki w Koszalinie.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. W odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” ogłoszonej 25 marca 1995 roku.

-Papież apelował w niej o obronę każdego życia, zwłaszcza tego najsłabszego, czyli nienarodzonego. Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem dla podkreślenia, że skoro Bóg stał się człowiekiem to każde ludzkie życie ma nieskończoną wartość. Niestety z różnych stron to życie jest zagrożone, mam tu na myśli aborcję i eutanazję, dlatego zachęcani jesteśmy w Dzień Świętości Życia do modlitwy i do konkretnych czynów

-mówi ks. Janusz Bujak, wykładowca Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim.

Jednym z takich konkretnych czynów może być Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, która od lat połączona jest z Dniem Świętości Życia. Dzisiaj w wielu Kościołach można dokonać takiej adopcji przez złożenie oficjalnego przyrzeczenia. Duchowa Adopcja polega na codziennej modlitwie za dziecko w łonie matki i trwa dziewięć miesięcy. Modlimy się jedną dziesiątka Różańca oraz specjalną modlitwą za dziecko, którego życie jest zagrożone.

Listen to "ks. Janusz Bujak" on Spreaker.

Ochroną życia bezbronnego dziecka jest także „Okno Życia”. To bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Jedno z takich okien znajduje się w Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Działa od 2009 roku i w tym miejscu ratunek znalazło do tej pory troje dzieci.

Listen to "s. Barbara Wilkowska, Dom Samotnej Matki w Koszalinie" on Spreaker.

Okna życia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej są również w Szczecinku i w Słupsku. Dla niektórych osób, ich funkcjonowanie jest wciąż niezrozumiałe, dlatego rodziny z Diakonii Życia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przygotowały specjalny film pt. „Okna Nadziei”. Jego premierowy pokaz odbędzie się dzisiaj w koszalińskim Domu Samotnej Matki w ramach obchodów Dnia Świętości Życia. W DSM zostanie odprawiona Eucharystia z możliwością podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Listen to "Joanna Kaczmarczyk z Diakonii Życia" on Spreaker.

Film „Okna nadziei” można zobaczyć na stronie internetowej diecezjalnej wspólnoty Ruchu Światło Życie - www.koszalinoaza.pl