Dzień Życia Konsekrowanego. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej uroczystości odbyły się w Skrzatuszu

Dzień Życia Konsekrowanego
Autor: Katarzyna Matejek "Gość Niedzielny" 2 lutego w Skrzatuszu zebrały się na świętowaniu siostry zakonne, bracia i księża zakonni, wdowy i dziewice konsekrowane.

Dzień Życia Konsekrowanego wyjątkowo świętowano w sanktuarium skrzatuskim w formie pielgrzymki przypadającej w roku jubileuszu 50-lecia diecezji. Był czas wspólnej modlitwy i adoracji, ale też rozważania nad zadaniami osób konsekrowanych oraz rozmowy o jubileuszu diecezji.

Dziś w liturgiczne Święto Ofiarowania Pańskiego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego - czyli święto wszystkich osób zakonnych. Główne obchody tego dnia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbyły się wyjątkowo w Skrzatuszu, a nie tak jak zwykle w Koszalinie. W Bazylice Matki Bożej Bolesnej zgromadziły się siostry zakonne, bracia i ojcowie- przedstawiciele zgromadzeń, których w diecezji jest aż 40.

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji bp. diecezjalnego Edwarda Dajczaka pt. "Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych". Biskup przestrzegał w niej przed podziałem i apelował o jedność. Podkreślił też, jak ważną rolę odgrywały osoby konsekrowane na ziemiach odzyskanych, zanim uformowała się diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

Listen to "bp Edward Dajczak" on Spreaker.

Dzisiaj rola osób konsekrowanych jest tak samo istotna, jak 70 lat temu, co podkreślił biskup pomocniczy Krzysztof Zadarko, wygłaszając homilię podczas uroczystej Eucharystii.

-Nie jesteście dodatkiem do życia parafialnego i diecezjalnego. Jesteście dla diecezji znakiem czasu. Bardzo potrzebne jest Wasze świadectwo, Wasze charyzmaty i święta obecność. Tym bardziej, że przychodzą nowe wyzwania, które czekają na takich jak Wy, czyli ludzi świadomie przeżywających swój chrzest i swoją konsekrację, żyjących tak by objawiła się chwała Boża.

Listen to "bp Krzysztof Zadarko" on Spreaker.

Zgodnie z danymi, które podaje Rocznik Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej: w diecezji funkcjonuje 28 zgromadzeń zakonnych żeńskich i 12 męskich. To daje w sumie liczbę 232 sióstr, 128 prezbiterów oraz 6 braci. W diecezji obecne są także tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane oraz wdowy.