Grudzień w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej

2021-12-07 18:13
Koszalińska Biblioteka Publiczna
Autor: Magda Wanowska-Miksa Koszalińska Biblioteka Publiczna

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zagości świąteczna atmosfera, a to za sprawą koncertu oraz warsztatów, które odbędą się w ramach Mikołajkowej Nocy w Bibliotece. W grudniu zaplanowano także wystawę fotograficzną Izabeli Rogowskiej oraz promocję „Rocznika Koszalińskiego”.

Na dobry początek 8 grudnia w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbędą się warsztaty pt. „Meksyk w Mikołajki, czyli warsztaty kaktusowe”, które poprowadzi Paweł Kaźmierski, dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy. Specjalista opowie o błędach w uprawie kaktusów, zdradzi tajniki ich uprawy i rozmnażania. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma 2 gatunki kaktusów, 2 doniczki i ingrediencje do własnoręcznego sporządzenia podłoża. Warsztatyo godz. 17:00 w sali spotkań KBP.

Pod koniec tygodnia w KBP zagości prawdziwie świąteczna atmosfera- odbędzie się Mikołajkowa Noc w Bibliotece. W programie: koncert Bartosza Czai, który wystąpi ze swoim świątecznym repertuarem, pokaz filmowy dla najmłodszych, a w nim m. in. Wiking Tappi i Żubr Pompik, warsztaty pt."Czas na muzykę", czyli tworzenie zegarów ze starych płyt winylowych, zwiedzanie magazynów KBP, warsztaty plastyczne "W pracowni elfów", na których powstawać będą ozdoby choinkowe z papieru oraz bałwankowe warsztaty ceramiczne, na których będzie można wykonać figurkę jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli zimy, czyli bałwanka.

Na koncert, pokaz filmowy i warsztaty plastyczne wstęp jest wolny dla ograniczonej liczby uczestników, zgodnie z najnowszymi wytycznymi epidemiologicznymi. Na warsztaty "Czas na muzykę" zapisy przyjmowane są pod nr tel. 94 348 15 69. Mikołajkowa Noc w Bibliotece odbędzie się 10 grudnia w godz. 17:00-20:00 w budynku głównym KBP.

Kilka dni później, 14 grudnia, w ramach obchodów Roku Koszalińskiej Kultury w KBP odbędzie się wernisaż fotografii Izabeli Rogowskiej, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych koszalińskich fotograficzek.

Izabela Rogowska
Autor: materiały prasowe Izabela Rogowska pracuje także jako inspicjent i fotograf w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

-Data wernisażu jest nieprzypadkowa. 14 grudnia 2021 r. mija 60 lat od wprowadzenia pierwszej płyty analogowej do zbiorów KBP. Była to płyta z piosenką „My z Tobą sam na sam” w wykonaniu Olgierda Buczka. Później nasze zbiory wzbogacały się o płyty winylowe z nagraniami tekstowymi, a wraz z postępującą cyfryzacją i ewolucją naszej kolekcji Fonoteka zamieniła się w Mediatekę

-wyjaśnia Klaudia Ogulewicz z KBP.

Izabela Rogowska specjalizuje się w fotografii scenicznej, teatralnej, koncertowej – jej zdjęcia mają charakterystyczny, rozpoznawalny styl i klimat. Na wystawie zobaczymy zdjęcia z trzech ostatnich edycji Good Vibe Festivalu, Hanza Jazz Festiwalu oraz koncertu „Czekamy na sygnał”, zorganizowanego przez koszalińskich aktorów i muzyków 13 listopada w klubie G38 w Koszalinie.

Rocznik Koszaliński
Autor: materiały prasowe Rocznik Koszaliński wydawany jest przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną

Grudzień w bibliotece zakończy promocja „Rocznika Koszalińskiego” W numerze 48 (2020) znalazł się szereg artykułów, które poruszają między innymi takie tematy, jak historia grodzisk średniowiecznych w regionie, kwestie obecności mniejszości narodowych na Pomorzu Środkowym, stan szkolnictwa w latach 1950-1975 czy stan prac konserwatorskich w kościele w Jamnie. Przedstawiona została historia ulicy Wyspiańskiego oraz zmiany nazw koszalińskich ulic w latach 1945-2020. Nie zabrakło także refleksji nad funkcjonowaniem szeroko pojętej sfery kultury w czasie pandemii oraz historii mniej lub bardziej znanych koszalinian. Tradycyjnie już tom uzupełniają jubileusze, w tym numerze dotyczące I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Dubois, Państwowego Ogniska Muzycznego oraz „rozśpiewanych” spotkań polonijnych, podsumowanie wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku w Koszalinie, pożegnania i wspomnienia mieszkańców miasta oraz bibliografia regionu z roku 2019.

Podczas spotkania 16 grudnia o godz. 17.00 prelekcje wygłoszą Andrzej Kuczkowski, Greta Grabowska oraz Krzysztof Urbanowicz.

Listen to "Klaudia Ogulewicz, Koszalińska Biblioteka Publiczna" on Spreaker.