Ile powinien zarabiać prezydent Koszalina?

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina
Autor: Facebook / Piotr Jedliński, Google Street View Piotr Jedliński, prezydent Koszalina

O wysokości pensji prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego zdecydują jutro koszalińscy radni. Na sesji poddany głosowaniu zostanie projekt uchwały, który zakłada podwyżkę wynagrodzenia prezydenta prawie o 100 procent, czyli do kwoty nieco ponad 20 tys. zł brutto.

Projekt uchwały to efekt ustawy przyjętej przez Sejm i Senat we wrześniu tego roku, zakładającej podwyżki pensji dla pracowników samorządowych. Według ustawy pensja, prezydentów, burmistrzów, czy wójtów powinna mieścić się w granicy od około 17 do 21 tys. zł.

Rada Miejska w Koszalinie musi uchwałę rozpatrzyć, ponieważ obecna pensja prezydenta jest poniżej minimalnej stawki. Od 2018 roku Piotr Jedliński zarabia około 10 tys. zł brutto.

-My jako radni jesteśmy w sytuacji, w której musimy przegłosować uchwałę. Możemy jedynie dyskutować o wysokości pensji, między stawką minimalną a maksymalną

- mówi radny Błażej Papiernik z klubu „Wspólny Koszalin”, który zamierza głosować za projektem uchwały. Ten zakłada podwyżkę dla prezydenta do prawie maksymalnej stawki. Czy włodarz Koszalina powinien zarabiać miesięcznie ponad 20 tys. zł?

pieniądze wynagrodzenie
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

-Ustawa nie mówi, w jaki sposób wynagradzać włodarzy, czy pensja ma zależeć od wielkości budżetu miasta czy od liczby mieszkańców. Czy prezydent stutysięcznego miasta powinien zarabiać tyle samo, co gospodarz mniejszej gminy? Jest to dylemat, który jeszcze nie do końca jest rozwiązany. Natomiast w przypadku stutysięcznego miasta i budżetu w wysokości około 700 mln zł, jak Koszalin, pensja około 20 tys. zł wydaje się być adekwatna, dlatego nasz Klub poprze tę podwyżkę

-mówi Artur Wiśniewski, przewodniczący Klubu radnych PiS.

Przeciwko podwyżce pensji prezydentowi Piotrowi Jedlińskiemu jest Klub radnych Koalicji Obywatelskiej.

-Nie wpadniemy w pułapkę, którą ustawą zgotował nam rząd. A ponadto patrząc na to, co dzieje się w naszym mieście, mam tutaj na myśli m. in. opieszałość inwestycji oraz podwyższenie mieszkańcom podatków od transportu i nieruchomości, nie będziemy głosować za podwyżką pensji dla prezydenta

-zapowiada Sebastian Tałaj, przewodniczący Klubu radnych Kolacji Obywatelskiej.

Sesja Rady Miejskiej w Koszalinie, na której zapadnie decyzja dotycząca wysokości pensji prezydenta, rozpocznie się jutro o godz. 9.00 i ze względu na sytuację pandemiczną odbędzie się online. Radni zajmą się także przyszłorocznym budżetem Koszalina i innymi ważnymi tematami.

Listen to "Radni o pensji prezydenta Koszalina" on Spreaker.