Ingres nowego biskupa koszalińsko - kołobrzeskiego 4 marca w Koszalinie

2023-02-17 15:51
bp Zbigniew Zieliński i bp senior Edward Dajczak
Autor: www.koszalin.gosc.pl bp Zbigniew Zieliński i bp senior Edward Dajczak

Biskup Zbigniew Zieliński podczas ingresu otrzyma z rąk swojego poprzednika pastorał. Będzie to szósty ingres w historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego odbędzie się 4 marca (sobota) o godz. 11.00. Tradycją Kościoła jest uroczysty ingres nowego biskupa do jego katedry, podczas którego przekazywany jest mu pastorał. Będzie to szósty ingres w historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Biskup Zbigniew Zieliński został ogłoszony nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego tego roku. Wcześniej, od marca ubiegłego roku, posługiwał w diecezji jako koadiutor. Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski urodził się w 1965 roku. Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy. 

"Chcę zaprosić na ten ingres, by też wybrzmiało w nim podziękowanie za nasz diecezjalny Kościół i za posługę pasterzy tego Kościoła, do grona których mam teraz zaszczyt należeć, ale także za posługę biskupa, który mi ten pastorał przekaże"- mówi bp Zbigniew Zieliński. "Chcę zaprosić do ucieszenia się w tej uroczystości tym wspólnym domem, którym jest nasz Kościół"- dodaje bp. Na wydarzenie zapraszają biskupi: Edward Dajczak i Zbigniew Zieliński.

Bp Edward Dajczak, po prawie 16 latach posługi jako ordynariusz, przeszedł 2 lutego tego roku na emeryturę. Jego ingres do katedry koszalińskiej odbył się 11 sierpnia 2007 roku. Ingres wcześniejszego bpa Kazimierza Nycza (obecnie metropolity warszawskiego) do katedry w Koszalinie odbył się 7 sierpnia 2004 roku. W ingresach tych uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Episkopatu, biskupi metropolii szczecińsko - kamieńskiej, duchowni i osoby konsekrowane oraz wierni z diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej i rodziny, przyjaciele biskupów.