Jak będzie obchodzona 77. rocznica walk o Kołobrzeg?

2022-03-14 15:40
Kołobrzeg
Autor: pixabay Kołobrzeg

„Boju o Kołobrzeg” nie będzie, ale rocznica zaślubin Polski z Morzem zostanie odpowiednio uczczona. Główne obchody 77. rocznicy walk o Kołobrzeg odbędą się w najbliższy piątek przed Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem, na Cmentarzu Wojennym i w Regionalnym Centrum Kultury.

Obchody rozpoczną się o godz. 11.00 przed Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem, symbolicznych zaślubin z Bałtykiem dokonają adepci z Oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Następnie razem z przedstawicielami władz miejskich i zaproszonymi gośćmi udadzą się przed pomnik pierwszego kapitana portu, kadm. Stanisława Mieszkowskiego i na Falochron Wschodni im. kpr. Franciszka Niewidziajły, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Natomiast główne uroczystości na Cmentarzu Wojennym rozpoczną się o godz. 15.30. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert okolicznościowy w Regionalnym Centrum Kultury o godz. 17.00. Wystąpi kwartet smyczkowy "Sonore" z Poznania i Kaja Frankiewicz, prawnuczka kpr. Franciszka Niewidziajły. W niedzielę o godz. 10, w kołobrzeskiej bazylice rozpocznie się Msza święta w intencji uczestników walk o miasto.

W tym roku niestety nie zobaczymy inscenizacji historycznej „Bój o Kołobrzeg”. Muzeum Oręża Polskiego poinformowało, że w związku z obecną sytuacją na Ukrainie, nie zorganizują tego widowiska historycznego.

Zaplanowano jednak w Kołobrzegu szereg innych wydarzeń towarzyszących m.in. w sobotę, 19 marca odbędzie się III Gra Miejska "Szlakiem walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r." oraz 56. Ogólnopolski Rajd PTTK "Szlakiem walk 1. Armii Wojska Polskiego o Kołobrzeg" i Otwarte Mistrzostwa Kołobrzegu w strzelaniach pneumatycznych. W niedzielę, 20 marca tradycyjnie odbędzie się Bieg Zaślubin, a w tygodniu, 23 i 24 marca zaplanowano XII Regionalny Konkurs Historyczno - Zręcznościowy "Baw się historią. Kołobrzeg - moje miasto".

Listen to "Katarzyna Pechman, główny specjalista ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Kołobrzegu" on Spreaker.