Jak towarzyszyć rodzicom po stracie dziecka?

2023-01-09 15:22 Alicja Górska
Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w Skrzatuszu
Autor: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w Skrzatuszu

"Trzeba z tymi rodzicami być, zrobić im zakupy, troszczyć się o ich potrzeby"- wyjaśnia o. Piotr Włodyga, prowadzący rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka w Skrzatuszu k. Piły.

„To ogromne cierpienie, z jakim muszą się zmagać”- mówi o. Piotr Włodyga, prowadzący rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Tegoroczna edycja rekolekcji odbędzie się w dniach 17-19 lutego przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Do kogo są adresowane?

Rekolekcje te są adresowane do rodziców, którzy stracili swoje dziecko w różnych okolicznościach, przed urodzeniem w wyniku poronienia lub obumarcia ciąży, jak i w wyniku choroby, czy innego tragicznego wydarzenia. Adresowane są do rodziców, niezależnie od tego, na jakim etapie są żałoby i ile czasu upłynęło od straty dziecka.

"Niestety jest taka tendencja do pozostawiania tych ludzi, aby sami przeżyli w samotności swoje cierpienie, co jest jeszcze dodatkowym cierpieniem dla nich"- wyjaśnia o. Piotr Włodyga, prowadzący rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. "Dodatkowym cierpieniem dla rodziców po stracie dziecka są nieudolne formy pocieszania, typu 'nie płacz", 'dlaczego jeszcze płaczesz, przecież to już tyle czasu minęło?' To jest bardzo niedobre i proszę tego nie robić"- przekonuje benedyktyn. "Proszę się troszczyć o potrzeby tych ludzi, a nie o swoje własne potrzeby, czyli, żeby nie widzieć łez tych ludzi, ich cierpienia"- dodaje.

Listen to "o. Piotr Włodyga, benedyktyn ze Starego Krakowa" on Spreaker.
Sanktuarium w Skrzatuszu
Autor: alg

W programie rekolekcji Msza święta, konferencje, spotkania z psychologiem i kapłanem, rozmowy z innymi rodzicami po stracie. Organizatorzy zapraszają na rekolekcje małżonków oraz osoby indywidualne. Rozpoczęcie w piątek 17 lutego o godz. 17.00, a zakończenie w niedzielę 19 lutego o godz. 14.00. Koszt 240 zł od osoby (noclegi, pełne wyżywienie w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu). Pozostałe koszty organizacyjne pokrywa organizator, czyli Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej.

Można się zgłaszać pod numerem telefonu 696 918 401 lub 501 211 002 bądź mailowo na adres: rekolekcje.stratadziecka@gmail.com.