Jubileusz operacji robotycznych w słupskim szpitalu

2024-12-11 18:10
Jubileusz operacji robotycznych w słupskim szpitalu
Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku Jubileusz operacji robotycznych w słupskim szpitalu.

Jubileusz operacji robotycznych w słupskim szpitalu. Od stycznia tego roku, kiedy w lecznicy pojawił się robot chirurgiczny Da Vinci, lekarze przeprowadzili z jego wykorzystaniem już ponad 100 operacji urologicznych. Także 50 operacji przy użyciu robota przeprowadzili chirurdzy Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej.

Wykonywanie operacji z wykorzystaniem robota operacyjnego Da Vinci Xi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku rozpoczął dr n. med. Marcin Klim z Oddziału Urologicznego. Po przejściu procedury szkoleniowej personelu pierwsze operacje zdecydowano się przeprowadzić 11 i 12 stycznia 2024 r. Od tego czasu wszystkie operacje nowotworu gruczołu krokowego przeprowadzane są przez słupskich urologów przy użyciu robota chirurgicznego. Dzięki nim, pacjenci mają jeszcze większe niż dotychczas szanse na powrót do zdrowia.

-Cieszę się, że mogę operować na tak fantastycznym sprzęcie, jakim jest robot Da Vinci. To co powiedziałem w styczniu, a później po pięćdziesięciu operacjach, teraz po stu po prostu powiem to samo, że sprzęt jest naprawdę świetny, pozwala precyzyjnie znaleźć się w polu operacyjnym, a to, że już mam trochę większe doświadczenie, pozwala operować coraz trudniejsze przypadki. Mam nadzieję, że też z coraz lepszym efektem

- mówi Marcin Klim, chirurg urolog operujący robotem.

Listen to "Marcin Klim, chirurg urolog operujący robotem" on Spreaker.

Należy zaznaczyć, iż decyzją Ministra Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotycznego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pozytywne znaczenie dla pacjenta operacji wykonywanych przy pomocy robota chirurgicznego Da Vinci Xi wynika z tego, że składa się z dwóch części – konsoli przy której siedzi operator i poruszając manetkami precyzyjne przesuwa, ustawia i używa narządzi umieszczonych na ramionach robota. Te są częścią urządzenia zintegrowanego ze stołem, na którym leży pacjent. Narzędzia wprowadzane są przez powłoki ciała dzięki malutkim nacięciom. Chirurg na monitorze w konsoli ma wgląd w pole operacyjne, mogąc je wielokrotnie powiększać. System robotyczny pozwala na wyjątkową precyzję i układ narządzi do jakich nie jest zdolna ludzka ręka oraz eliminuje wszelkie drgania i niekontrolowane ruchy mięśni chirurga. To umożliwia lekarzowi przeprowadzanie operacji nawet w bardzo trudnych anatomicznie przestrzeniach ciała pacjenta.

Pacjenci po operacji z wykorzystaniem robota bardzo szybko wracają do zdrowia, co potwierdziła jedna z nich:

-Zostałam zoperowana robotem w słupskim szpitalu. Jestem bardzo zadowolona. Praktycznie po dwóch dniach mogłam już chodzić, wszystko robić. Czuję się zdrowa. Ranki są bardzo malutkie, nikłe, praktycznie ich nie widać, zagoiło się wszystko bardzo szybko. Polecam jak najbardziej tę metodę. Jestem bardzo zadowolona.

Listen to "Pacjentka słupskiego szpitala" on Spreaker.

Drugim oddziałem słupskiego szpitala, który rozpoczął operacje z wykorzystaniem robota Da Vinci Xi był Oddział Chirurgiczny Ogólny i Chirurgii Onkologicznej. Przeprowadzanie operacji robotycznych rozpoczęto w lutym. Operacje te dotyczą nowotworu odbytnicy. Od stycznia oddział chirurgiczny przeprowadził 51 operacji robotycznych. Prof. Jacek Zieliński, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się wykonać przy pomocy robota jeszcze więcej zabiegów.

Listen to "Prof. Jacek Zieliński, ordynator Oddziału Chirurgicznego Ogólnego i Chirurgii Onkologicznej" on Spreaker.

Robot Da Vinci kosztował niemal 13 milionów złotych.