Kolejne inwestycje na Pomorzu Zachodnim ze wsparciem programu RYBY

umowa RYBY
Autor: materiały prasowe

Ponad 2,6 mln zł z unijnego programu operacyjnego RYBY na realizację inwestycji na terenie powiatów sławieńskiego i kołobrzeskiego.

To budowa Centrum Edukacji Morskiej i Rybackiej, utworzenie galerii rybackiej i marynistycznej, zagospodarowanie terenu przy jeziorze Wicko oraz zakup urządzenia do redukcji zanieczyszczeń wód powierzchniowych.

Darłowska Lokalna Grupa Rybacka w dorzeczu Wieprzy, Grabowej i Unieści za dotację w wysokości ponad 2,1 mln zł, wybuduje w Darłowie Centrum Edukacji Morskiej i Rybackiej. Będzie to izba tradycji rybackiej, w której prowadzone będą warsztaty kulinarne, edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Głównym celem utworzenia takiego miejsca jest potrzeba utrwalania rybackiego dziedzictwa kulturowego oraz upowszechniania wiedzy o Morzu Bałtyckim. Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 2,3 mln zł.

Także do końca 2022 r. w budynku Domu Kultury w Darłowie powstanie galeria rybacka i marynistyczna czyli miejsce spotkań i edukacji kulturowo - historycznej mieszkańców. Dzięki przebudowie ośrodka Kultury stworzona zostanie przestrzeń z wystawami stałymi i czasowymi oraz z galerią sztuki rybackiej i marynistycznej. Dofinansowanie to 300 tys. zł. Całkowity koszt to ok. 780 tys. zł.

Unijne środki pomogą też w zagospodarowaniu terenu przy jeziorze Wicko w miejscowości Łącko (gm. Postomino). Na to działanie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „AKTYWNI” otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 130 tys. zł (całkowity koszt to ok. 157 tys. zł). Stanie tam m.in. drewniana wiata rekreacyjna, stojaki na rowery, stacja naprawy rowerów, leżaki i hamaki parkowe oraz wykonane zostaną nasadzenia roślinności.

Dotacja dla Stowarzyszenia Rybacka Lokalna Grupa Działania „Morze i Parsęta”, w wysokości ok. 56 tys. zł, pozwoli na redukcję zanieczyszczeń unoszących się na wodzie w porcie Jachtowym i Rybackim w Kołobrzegu. Stowarzyszenie zakupi i zamontuje urządzenie czyszczące wody powierzchniowe. Jego zasięg to promień 50 metrów, rocznie system może zebrać do pół tony odpadów. Zainstalowane zostanie ono w miejscu gdzie gromadzi się najwięcej śmieci i zanieczyszczeń. Dofinansowanie „Morze i Parsęta” otrzymała już po raz drugi. Pierwszy taki sprzęt zakupiła w 2021 r.

port
Autor: materiały prasowe
Listen to "Magdalena Burduk dyrektor Domu Kultury w Darłowie" on Spreaker. Listen to "dyrektor Stowarzyszenia Tomasz Grobla" on Spreaker.