Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie prowadzi rekrutację kandydatów, którzy rozważają drogę kapłańską. Pierwszym krokiem jest kontakt z rektoratem i umówienie indywidualnego spotkania z rektorem seminarium. Kandydaci muszą posiadać świadectwo dojrzałości, ponieważ równocześnie stają się studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
– Wystarczy przyjść i zgłosić się do nas. Zapraszamy serdecznie na ulicę Seminaryjną 2 w Koszalinie. Prosimy jedynie o wcześniejszy telefon i umówienie spotkania wraz z przygotowaniem wymaganych dokumentów – mówi ks. Radosław Suchorab, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.
Jak podkreśla duchowny, proces rekrutacyjny nie przypomina rozmowy kwalifikacyjnej do pracy. To przede wszystkim okazja do poznania kandydata, jego historii życia oraz motywacji związanych z wyborem drogi kapłańskiej.
– Proszę kandydatów, by opowiedzieli, co ich motywuje do wstąpienia do seminarium. Za tym często kryją się piękne historie związane z nawróceniem, doświadczeniem wiary czy spotkaniem z Bogiem. To dla mnie jako rektora bardzo cenny moment towarzyszenia młodym ludziom w pierwszych krokach ich drogi do kapłaństwa – podkreśla ks. Suchorab.
Kandydaci powinni być zaangażowani w życie parafii i przedstawić opinię proboszcza potwierdzającą ich aktywność oraz dojrzałość religijną. Seminarium zaprasza nie tylko maturzystów, ale również osoby, które mają już doświadczenie zawodowe i zastanawiają się nad zmianą swojej życiowej drogi.
Obecnie do rozpoczęcia formacji zgłosiło się już trzech kandydatów. Jak zaznacza rektor, czas spędzony w seminarium służy przede wszystkim rozeznaniu powołania.
– Mamy pięć lat, by kandydat mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy droga kapłańska jest dla niego. Nie trzeba się bać. Seminarium jest miejscem przyjaznym i otwartym, gdzie można spokojnie szukać odpowiedzi na ważne życiowe pytania – dodaje.
Nabór potrwa do września. Kandydaci muszą również pamiętać o terminach rekrutacyjnych obowiązujących na Uniwersytecie Szczecińskim. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej uczelni oraz seminarium.
Listen to "ks. Radosław Suchorab, rektor WSD w Koszalinie" on Spreaker.