Performansy to działania poszerzające tradycyjne pojęcia malarstwa i rzeźby. Odbywają się najczęściej w obecności publiczności, która nie ingeruje w przebieg wydarzeń lub uczestniczy w nich w ograniczonym zakresie. Na oczach widzów dokonuje się pewnego rodzaju spektakl, luźno powiązany z konwencją teatralną. W trakcie wykładu Łukasz Rozmarynowski przybliży awangardowe źródła performansu, jego narodziny w latach 60. i rozkwit zjawiska międzynarodowego w kolejnej dekadzie. Przedstawione zostaną sylwetki najważniejszych i najbardziej znanych twórców tej dziedziny artystycznej. Nie zabraknie odwołań do historii plenerów osieckich z lat 1963-1981, w trakcie których odbyło się wiele ikonicznych w dziejach polskiej sztuki współczesnej działań performatywnych. Spotkanie odbędzie się 28 września o godz. 12.00 w Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39. Wstęp wolny.
Listen to "Łukasz Rozmarynowski, Muzeum w Koszalinie" on Spreaker.Kolejny wykład z serii „Sztuko-zbliżenia” w koszalińskim Muzeum
2025-09-25
15:30
Celem spotkań z tej serii jest przystępne wprowadzenie słuchaczy w wybrane tematy sztuki współczesnej. Organizatorzy na najbliższym spotkaniu przybliżą tematykę sztuki performansu.
i