[Kołobrzeg] Zainstalowano system, który ułatwi życie osobom niedowidzącym

2021-12-01 17:07
Systemem nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT działa w Kołobrzegu
Autor: Ilustracja ze strony Totupoint Systemem nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT działa w Kołobrzegu.

Systemem nawigacyjno-informacyjny ToTuPoint zainstalowano w Kołobrzegu. Działa on za pomocą urządzeń dźwiękowych i aplikacji mobilnej. Ma znacznie ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni publicznej osobom niedowidzącym i niewidomym.

System ToTuPoint to opisu przestrzeni za pomocą dźwięku. Specjalne urządzenia zostały zamontowane w Kołobrzegu w pięciu lokalizacjach: przed wejściem do Urzędu Miasta, na ratuszu przy wejście do USC i wejściu do informacji turystycznej, a także na Regionalnym Centrum Kultury i Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Punkty działają w połączeniu ze specjalną aplikacją. Gdy użytkownik znajdzie się w pobliżu usłyszy sygnał dźwiękowy oraz informację o danej lokalizacji.

System ToTuPoint został opracowany przez Jana Szustera, który nadzorował montaż wszystkich pięciu punktów w Kołobrzegu. Koszt montażu i serwisu wszystkich pięciu urządzeń to ponad 5 200 zł.

System działa też w innych miastach w Polsce, m. in. w Krakowie, Warszawie i Kielcach. Teraz do tej listy dołączył Kołobrzeg.  W sumie system ToTuPoint ma już 800 punktów.

Listen to "Patrycja Klakla - prezes kołobrzeskiego koła Polskiego Związku Niewidomych" on Spreaker.