Konkurs i trzy premiery w dwa dni – czyli „Pamiątki” Gintrowskiego

2022-06-30 17:36
plakat
Autor: materiały prasowe

Kołobrzeg będzie po raz czwarty gościł miłośników twórczości legendarnego barda Przemysława Gintrowskiego.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta (ul. Solna 1) 8 i 9 lipca. W programie znajdą się trzy premierowe wydarzenia artystyczne i konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Po raz czwarty ukaże się też specjalna gazeta poświęcona patronowi przeglądu.

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego, który odbędzie pierwszego dnia przeglądu – 8 lipca. Wykonawców zakwalifikowanych do konkursu głównego, którzy w tym roku przyjadą do Kołobrzegu między innymi z Warszawy, Opola, Poznania, Kielc, Krakowa, Torunia, Lublina, Wrocławia, Gorzowa Wlkp czy Koszalina, oceniać będzie jury pod przewodnictwem Beaty Molak - Bychawskiej ze Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP).

Po przesłuchaniach konkursowych, o godz. 21.00 pierwsza premiera - to koncertowy spektakl pt. „Ślepcy” w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego (śpiew), Marcina Fideckiego (fortepian) i Marcina Gałkowskiego (gitary). W spektaklu gościnnie wystąpi z aktorskimi recytacjami Przemysław Tejkowski (głos Poety) oraz zobaczymy animacje przygotowane przez Konrada Dakowicza.

Drugiego dnia przeglądu tj.w sobotę 9 lipca o godz. 17.00 widzowie będą świadkami drugiej premiery czyli spektaklu pt. „Przesłuchanie człowieka”. Wyobraźnia autora scenariusza zaprowadziła Przemysława Gintrowskiego, który odszedł już z doczesności na spotkanie w "przedsionku życia po życiu". I, jak na drugą stronę lustra przystało, znane nam wielu "Przesłuchanie anioła" zamienia się w tym miejscu w przesłuchanie człowieka. W roli Anioła zobaczymy Adriannę Kieś, tegoroczną absolwentkę Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jako Przemysław Gintrowski wystąpi Przemysław Tejkowski, aktor i reżyser.

Po spektaklu nastąpi o godz. 18.30 rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom.

Tegoroczne „Pamiątki” zakończy trzecia premiera przygotowana na sobotni wieczór. O godz. 20.30 odbędzie się koncert pt. „Opowieść zesłańców” w wykonaniu znanego i cenionego Teatru od Czapy. Jego reżyserami są Anna Żochowska i Michał Konarski. Na scenie wystąpią: Stanisław Bukowski, Michał Konarski, Aleksandra Rozwadowska, Zuza Wiśniewska, Wojciech Żochowski orazgościnnie Julia Gintrowska (śpiew).Towarzyszyć im na scenie będą muzycy: Dariusz Bafeltowski (gitary) Bartosz Bednarek (gitary, inst. perkusyjne), Grzegorz Kasperczyk (fortepian).

Syberia stała się mogiłą dla ponad miliona polskich zesłańców niepodległościowych. W „Opowieści zesłańców” usłyszymy piosenki Przemysława Gintrowskiego do tekstów, m.in. Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Jerzego Czecha, które odnoszą się do walki z Moskwą. Biorąc pod uwagę dzisiejszą rzeczywistość i wojnę w Ukrainie koncert ten nabiera szczególnej symboliki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu. Patronat Honorowy: Agnieszka i Julia Gintrowskie. Patronat medialnymi sprawuje Radio Plus Koszalin.

Listen to "Michał Kaczmarczyk" on Spreaker.