Konkurs Wiedzy Religijnej rozstrzygnięty. Finał w Koszalinie

2022-05-11 17:02
Laureaci 13. Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Laureaci 13. Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej

Finał 13. Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej odbył się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie. Wzięło w nim udział 29 uczniów ze szkół podstawowych z terenu całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Najlepsze okazały się uczennice z Wałcza i Białogardu.

Tematem przewodnim konkursu było hasło duszpasterskie roku Kościoła w Polsce „Posłani w pokoju Chrystusa” oraz jubileusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dzieci i młodzież rozwiązywały testy na podstawie podanej literatury: Pisma Świętego, katechizmu, dokumentów papieskich i wywiadów.

Konkurs na etapie szkolnym rozpoczęło 230 uczniów, w etapie rejonowym spotkało się 87 osób, a dalej przeszło 29 uczniów i uczennic. W finale w młodszej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajęła Nina Wicik z SP nr 3 w Białogardzie. Wśród starszych uczniów zwyciężyła Maja Brożek z SP nr 1 w Wałczu. Laureatki przyznały, że udział w konkursie bardzo poszerzył ich wiedzę i będą kontynuować tę przygodę w kolejnych latach nauki.

Oprócz wartości edukacyjnej, ks. Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie dostrzega w tym konkursie też wartościowy element wychowawczy.

- W czasie przygotowań do konkursu powstaje relacja na linii nauczyciel -uczeń, może się tak zdarzyć, że uczeń odkryje w nauczycielu-katechecie takiego pośredniego mistrza i wzór do naśladowania, który prowadzi ostatecznie do doskonałego mistrza, jakim jest Jezus Chrystus.

Tegoroczna edycja Konkursu Wiedzy Religijnej wyraźnie przybliżyła też dzieciom i młodzieży historię diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, jej powstania i biskupów, którzy stali na jej czele. Tym samym udało się zrealizować kolejny cel konkursu, jakim zawsze jest przybliżanie wiedzy o Kościele lokalnym i takiej, której nie ma w programie nauczania w szkole.

Finał 13. Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Finał 13. Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej

Każdy z finalistów Konkursu Wiedzy Religijnej otrzymał pamiątkowe nagrody rzeczowe, a 10 najlepszych osób nagrody finansowe ufundowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie.

Listen to "Finał 13. Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej" on Spreaker.