Kontrowersyjna budowa drogi do stadionu na Górze Chełmskiej

Góra Chełmska
Autor: Google Maps Góra Chełmska widziana z góry

Budowa drogi dojazdowej do stadionu na Górze Chełmskiej oraz związana z nią wycinka ponad 330 drzew budzi sprzeciw mieszkańców. Inwestycja ta ma zostać ujęta w przyszłorocznym budżecie miasta, na co nie zamierzają się zgodzić radni Koalicji Obywatelskiej.

Mieszkańcy Koszalina zamieścili w sieci petycję, sprzeciwiającą się budowie drogi do stadionu, a właściwie obecnie jego ruin, na Górze Chełmskiej oraz wycince 337 drzew. Petycję podpisało już prawie 750 osób.

-Chodzi przede wszystkim o to, by nie niszczyć zielonych płuc Koszalina. Jeżeli ta inwestycja powstanie to będziemy mieli drogę donikąd, bo tego stadionu tam nie ma, a jego rewitalizacja nie jest nawet ujęta w wieloletniej prognozie finansowej Koszalina. Ten projekt jest archaiczny i szkodliwy dla mieszkańców. Moim zdaniem powinien zostać wycofany

-mówi Jacek Wezgraj, który podpisał się pod petycją.

Listen to "Jacek Wezgraj" on Spreaker.

Przeciwni inwestycji są także radni Koalicji Obywatelskie i wnioskują do prezydenta Koszalina o wycofanie z przyszłorocznego budżetu środków przeznaczonych na ten cel. Na jutrzejszej sesji zamierzają złożyć wniosek i przekonać innych radnych do swojego stanowiska.

-Jeżeli prezydent wycofa projekt, my zagłosujemy za budżetem Koszalina na 2022 roku. Stoimy na stanowisku, że ta inwestycja nie jest potrzebna. Mamy inne drogi, które wymagają remontu, chociażby ul. Szczecińska czy wiadukt w ciągu ul. Władysława IV

-mówi przewodniczący klubu radnych KO Sebastian Tałaj.

Listen to "Sebastian Tałaj, przewodniczący klubu radnych KO" on Spreaker.

Wiceprezydent Koszalina Wojciech Kasprzyk tłumaczy, że inwestycja planowana jest od 2008 roku i wpisana jest w Plan Zagospodarowania Góry Chełmskiej, uchwalony przez Radę Miejską w tym samym roku. Budowa drogi ujęta jest też w Koncepcji Zagospodarowania Rekreacyjno–Turystycznego Góry Chełmskiej z 2014 roku. Inwestycja ma uatrakcyjnić tereny Góry Chełmskiej i zwiększyć do nich dostęp.

- Chcemy, aby Góra Chełmska była dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek i niepełnosprawności. Mamy szczegółowy plan rozwoju tego ukochanego przez wszystkich koszalinian miejsca rekreacji. Będziemy starać się osiągnąć społeczne porozumienie w tej sprawie, rozwijając walory i ofertę rekreacyjną Góry Chełmskiej z zachowaniem dbałości o środowisko i kwestie ekologiczne

– powiedział Wojciech Kasprzyk, wiceprezydent Koszalina.

Listen to "Wojciech Kasprzyk, wiceprezydent Koszalina" on Spreaker.

Dziś (24 listopada) odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli Urzędu Miejskiego z grupą inicjatywną petycji dotyczącej zaniechania budowy drogi wiodącej do stadionu na Górze Chełmskiej. Podczas spotkania z przeciwnikami inwestycji ratusz ustalił kierunki, w których przebiegać będą konsultacje w następnych dniach. Rozmawiać będą o ograniczeniu liczby drzew do wycięcia i nasadzeniach zastępczych oraz uwzględnieniu rewitalizacji stadionu w wieloletniej prognozie finansowej Koszalina.