Koszalin chce rozszerzyć granice administracyjne

2021-12-21 16:19
Urząd miejski w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa zdjęcie ilustracyjne

Kretomino, Mścice i Stare Bielice do drogi S11- to tereny, które Koszalin chce włączyć do miasta. Na wczorajszej sesji radni przegłosowali uchwałę, rozpoczynającą procedurę zmiany granic administracyjnych Koszalina.

Radni miejscy podczas sesji wyrazili wiele wątpliwości, co do wyboru terenów do przyłączenia oraz zabezpieczenia potrzeb nowych potencjalnych mieszkańców Koszalina.

Listen to "Radni KO Tomasz Bernacki i Dorota Chałat" on Spreaker.

Teraz Koszalin, zgodnie z procedurą, musi poinformować o swoim zamiarze samorządy, które miałyby stracić część terytorium, a następnie przeprowadzić konsultacje społeczne, zarówno z mieszkańcami Koszalina, jak i tych miejscowości, o które Koszalin będzie zabiegał. Ma na to trzy miesiące. Po co w ogóle miastu kolejne hektary?

-Cała ta procedura podyktowana jest tym, że Koszalin, aby dalej się rozwijać musi pozyskać nowe tereny, przede wszystkim tereny inwestycyjne, bo tych nam zaczyna brakować

- mówi sekretarz Koszalina Tomasz Czuczak.

Listen to "Sekretarz Koszalina Tomasz Czuczak" on Spreaker.

Podjęta uchwała rozpoczyna dyskusje. Po konsultacjach społecznych nastąpi kolejny krok. Rada Miejska w Koszalinie zdecyduje konkretnie, o które tereny chce rozszerzyć miasto. Do końca marca musi podjąć uchwałę o skierowaniu takiego wniosku do Rady Ministrów. Do tego organu należy ostateczna decyzja w sprawie powiększenia Koszalina. Bardzo prawdopodobne, że sąsiadujące miejscowości staną się częścią Koszalina już 1 stycznia 2023 roku.

Listen to "Prezydent Koszalina Piotr Jedliński" on Spreaker.