[KOSZALIN] Co z tymi podatkami od nieruchomości?

2021-11-05 8:36
radni
Autor: Magda Wanowska-Miksa Radni klubu „Wspólny Koszalin” Marek Reinholz i Błażej Papiernik

Stawki podatków od nieruchomości Koszalin ma najniższe w regionie- wynika z zestawienia przygotowanego przez radnego Błażeja Papiernika. Byłoby tak nawet po podniesieniu podatków według stawki zaproponowanej przez prezydenta, którą radni odrzucili podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Tabela ma trafić do wszystkich radnych i przekonać ich do zmiany decyzji.

Zdaniem radnych klubu „Wspólny Koszalin” Marka Reinholza i Błażeja Papiernika, decyzja radnych KO i PiS to, populizm, na który Koszalina, w czasach szalejących cen i inflacji- najwyższej od 20 lat, po prostu nie stać. Radni liczą, że jest jeszcze szansa by zmienić tę decyzję.

-Mam takie poczucie, że gdy niedawno rozmawialiśmy o stawkach podatków od nieruchomości, nie mieliśmy pełnej wiedzy, jak to wygląda w innych gminach. Tu mamy twarde i konkretne dane. Wyłania się z nich obraz, w którym radni, decydując się na pozostawienie stawek podatków z 2019 roku, realnie działają na szkodę naszego miasta. Inne samorządy podnoszą podatki, ponieważ brakuje im środków w budżecie, a to są realne wpływy. Już rok temu brak podwyżki podatków uszczuplił budżet Koszalina o 4,4 mln zł, teraz to będzie kolejne 4,6 mln zł. To w sumie 9 mln zł, które można przeznaczyć na potrzebne mieszkańcom inwestycję np. remonty chodników. Bez podwyżek będzie trzeba z tego zrezygnować, ponieważ budżet miasta nie jest z gumy

-mówi radny Błażej Papiernik. Podatki do maksymalnych stawek podniosły w tym roku już m. in. Szczecinek, Karlino, a także stolica województwa- Szczecin. W Koszalinie proponowana jest podwyżka o poziom inflacji, po której stawki w mieście i tak byłby niższe niż we wszystkich sąsiednich gminach.

tabela
Autor: Magda Wanowska-Miksa Zestawienie stawek podatków w Koszalinie i regionie przygotowane przez radnego Papiernika

- Inflacja, wzrost kosztów mediów, towarów i usług dotyka nas wszystkich, także dotyka nasze miasto i wszystkie jego jednostki. Uważam, że w decyzji radnych było za dużo populizmy, a zabrakło troski o miasto Koszalin i jego budżet, za który radni są współodpowiedzialni. Mam nadzieję, że nadejdzie jeszcze moment refleksji i opamiętanie, bo jest na to jeszcze czas

-mówi przewodniczący Klubu Radnych „Wspólny Koszalin” Marek Reinholz.

Tabela przygotowana przez radnego Papiernika ma trafić do wszystkich pozostałych radnych.

Dopóki budżet Koszalina na przyszły rok nie został uchwalony, stawki podatków można jeszcze zmienić. Sesja Budżetowa zaplanowana jest na 25 listopada, a 18 listopada odbędzie się ostatnie posiedzenie komisji budżetu i finansów- do tego czasu można próbować dyskutować.

Listen to "Radni Błażej Papiernik i Marek Reinholz o podatkach od nieruchomości" on Spreaker.