Koszalin uczcił ofiary zbrodni katyńskiej [RELACJA]

2022-04-13 14:00
Koszalinianie uczcili pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej
Autor: MK Koszalinianie uczcili pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej

Mieszkańcy Koszalina uczcili w środę 13 kwietnia pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Uroczystości odbyły się na cmentarzu komunalnym przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego. Oprócz władz miasta, przedstawicieli kościoła i kombatantów obecna była także młodzież i dzieci z koszalińskich placówek oświatowych.

- 82 lata temu NKWD bestialsko zamordowało ok. 22 tys. polskich jeńców wojennych. Tak licznej kadry oficerskiej nie straciło w II wojnie światowej żadne z państw walczących z Niemcami. Wiosną 1940 r. w świeżo wykopanych dołach w Katyniu, Miednoje i Charkowie spoczął kwiat polskiej armii i policji. Kwiat polskiej inteligencji. Katyń był akcją czyszczenia przedpola potrzebnego do dalszej ekspansji imperializmu sowieckiego. Był kluczowym elementem planu zniszczenia wolnej Polski – mówił podczas uroczystości prezydent Koszalina, Piotr Jedliński.

3 kwietnia 1940 roku funkcjonariusze NKWD przystąpili do realizacji wydanego miesiąc wcześniej wyroku na Polakach, przetrzymywanych w obozach jenieckich i więzieniach. Do 16 maja zamordowali blisko 22 tysiące jeńców i więźniów. Mimo, że znamy najważniejsze fakty o zbrodni katyńskiej, to do dziś nie została ona dokładnie wyjaśniona, a część rosyjskiej opinii publicznej nadal wierzy, że bezbronnych polskich jeńców rozstrzelali Niemcy, a nie Rosjanie.

Listen to "W Koszalinie uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej" on Spreaker.