Koszalin uczcił Żołnierzy niezłomnych [RELACJA]

2022-03-01 14:04 Marcin Kieca
W Koszalinie uczczono żołnierzy wyklętych
Autor: MK W Koszalinie uczczono żołnierzy wyklętych

W Koszalinie uczczono pamięć o Żołnierzach niezłomnych. Od 2011 roku 1-go marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Koszalinie pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, a wszystko w asyście wojskowej.

Historycy szacują, że przez wszystkie organizacje i grupy konspiracyjne przewinęło się od 120 do 180 tys. osób. Pod koniec II wojny światowej walczyło około 80 tys. partyzantów. Wielu złożyło broń i rozpoczęło życie w cywilu, inni w dalszym ciągu stawiali opór. Ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim ponad 18 lat po wojnie – 21 października 1963 r.

- Widać analogię między żołnierzami niezłomnymi, a żołnierzami, którzy teraz walczą o wolną Ukrainę. Po pierwsze bronią swojej ziemi, a po drugie nie chcą być rządzeni przez tych, którzy ich kiedyś zniewolili. Pamiętają wielki głód na Ukrainie i pamiętają, co to była władza sowiecka. Oni tego nie chcą – powiedział Radiu Plus prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu koszalińskim.

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1944-56 ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego powstania zginęło w walkach i obławach lub zostało potajemnie zamordowanych.

Listen to "Koszalinianie uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”" on Spreaker.