[KOSZALIN] Żywa lekcja historii na rocznicę Stanu wojennego

2021-12-13 14:03
dziupla solidarności
Autor: Magda Wanowska-Miksa Jednym z pomieszczeń była "Dziupla Solidarności"

Pokój przesłuchań SB, dziupla Solidarności i sklep prosto z lat 80. W Salonie Historycznym w Koszalinie odbyła się żywa lekcja historii, upamiętniająca 40. rocznicę ogłoszenia w Polsce Stanu wojennego. Rekonstruktorzy chcieli przybliżyć mieszkańcom realia tamtych lat.

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W jednej chwili zmieniło się życie codzienne Polaków.

-Nie można było się swobodnie przemieszczać, wprowadzono godzinę milicyjną, od 13 grudnia nie chodziliśmy do szkoły, wiele zakładów pracy zmilitaryzowano, a na ulicach pojawiły się patrole wojskowe. Wśród ludzi panował ogólny strach, strach przed nieznanym, nie wiedzieliśmy, co kogo może spotkać

- wspomina Mariusz Król z koszalińskiego Stowarzyszenia Historyczno-eksploracyjnego  "Odkrywcy".

- wspomina Mariusz Król ze Stowarzyszenia Historyczno-eksploarcyjne  Odkrywcy
Autor: Magda Wanowska-Miksa Pokój przesłuchań SB w Salonie Historycznym w Koszalinie.

- Za mięsem trzeba było stać w kolejce, mleko to, kto miał szczęście to dostał, nawet za chlebem były kolejki. W wioskach były sklepy gorzej zaopatrzone , w dużych miastach lepiej, ale był w stanie wojennym taki czas, że w sklepach był naprawdę tylko ocet

- opowiada Leopold Boniewski z koszalińskiego Stowarzyszenia Historyczno-eksploracyjnego "Odkrywcy", który w czasie rekonstrukcji w Salonie historycznym obsługiwał sklep, stylizowany na taki z lat 80. Szczegółowa relacja z tego wydarzenia w materiale audio.

sklep PRL
Autor: Magda Wanowska-Miksa Sklep i artykuły z lat 80. XX wieku.
Listen to "Żywa lekcja historii na rocznicę Stanu wojennego" on Spreaker.