Koszalinianie mogą już składać wnioski o nowe dowody osobiste

2021-11-08 17:30
Nowe dowody osobiste i zmiana w obsłudze
Autor: materiały urzędowe Nowe dowody osobiste

Dokument tożsamości w nowej odsłonie będzie posiadał podpis właściciela, a w warstwie elektronicznej drugą cechę biometryczną, oprócz zdjęcia twarzy, dwa odciski palców. Jednak wymiana dotychczasowych dowodów nie jest konieczna.

Zmiany w dowodach osobisty wynikają z tego, że Polska musiała dostosować ustawę o dowodach osobistych do przepisów rozporządzenia Unii Europejskiej. Dodanie odcisków palców do warstwy elektronicznej ma zabezpieczyć nasze dokumenty tożsamości przed fałszerstwem i różnego rodzaju przestępstwami związanymi z dowodami osobistymi.

W praktyce nowe przepisy spowodują zmiany w składaniu wniosków o wydanie dowodów osobistych. Nie będzie już możliwości wysyłania wniosku za pomocą Profilu Zaufanego. Trzeba będzie stawić się w urzędzie osobiście, aby został odwzorowany nasz podpis oraz, aby urzędnik pobrał nasze odciski palców, które zostaną dołączone do warstwy elektronicznej dowodu osobistego. Inaczej będzie w przypadku wnioskowania o dokument tożsamości dla dziecka poniżej 12 roku życia. W nim nie będzie ani odcisków palców, ani podpisu i dalej można taki dowód zamawiać online.

Istnieją obawy, że w urzędach wydłużą się kolejki do składania wniosków o dowód osobisty. W Koszalinie można tego uniknąć, umawiając się na konkretny termin.

-Już od lipca dajemy mieszkańcom Koszalina możliwość, aby za pomocą strony internetowej koszalin.pl umawiali się do Urzędu Miejskiego w celu załatwienia różnych spraw na konkretną datę i godzinę. Internetowo można się umawiać m. in. do Wydziału Spraw Obywatelskich, gdzie składa się wnioski o dowody osobiste. Przychodząc na umówioną wizytę mamy gwarancję, załatwienia sprawy i unikamy czekania w kolejce

-mówi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta.

Listen to "Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Koszalin" on Spreaker.

Dowody osobiste zmienią się też wizualnie. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. W związku z tym przesunięta zostanie informacja, że dokument posiada chip. U dołu dokumentu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Co o nowościach w dokumencie tożsamości myślą mieszkańcy Koszalina?

Listen to "Mieszkańcy Koszalina o nowych dowodach osobistych" on Spreaker.

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Najważniejsze jednak, że zmiany nie wymagają natychmiastowej wymiany dowodu osobistego na nowy. Dotychczasowe dokument obowiązują do czasu, aż upłynie ich termin ważności.