Ks. Głombiowski: Posługa w hospicjum jest dla mnie powołaniem w powołaniu

2023-02-13 10:48
ks. Aleksander Głombiowski, kapelan pilskiego hospicjum
Autor: Alicja Górska ks. Aleksander Głombiowski, kapelan pilskiego hospicjum

Ks. Aleksander Głombiowski jest kapelanem pilskiego hospicjum od października 2019 roku. Przyznaje, że początki były dla niego trudne.

W Kościele katolickim 11 lutego po raz 31. obchodzony był Światowy Dzień Chorego. W tym dniu na całym świecie wierni modlili się w intencji chorych i cierpiących. W wielu parafiach, szpitalach i hospicjach udzielany był również sakrament namaszczenia chorych.

A jak wygląda posługa kapelana w pilskim hospicjum? O tym opowiadał Radiu Plus Koszalin ks. Aleksander Głombiowski, który jest tam od października 2019 roku, a więc prawie od początku funkcjonowania placówki.

"Bycie, to jest podstawowa forma posługi, a więc bycie z pacjentami i bycie z personelem. Najpierw jestem człowiekiem i częścią personelu, a potem duszpasterzem. Jestem tu więc po to, żeby podać kubek wody i poprawić poduszkę, a w dalszej kolejności po to, by posługiwać sakramentalnie. I można powiedzieć, że prawie wszyscy pacjenci korzystają z tej posługi"- wyjaśnia kapelan.

Hospicjum i zakład opiekuńczo- leczniczy w Pile
Autor: Alicja Górska Hospicjum i zakład opiekuńczo- leczniczy w Pile

"Doświadczam w tym miejscu, jak bardzo Pan Bóg jest cierpliwy i czeka na to, żeby poszczególne osoby w końcu otworzyły się na Jego łaskę. Czasem jest to czekanie 50-60 lat, a czasem to jeden dzień, bo po rozmowie z pacjentem czy pacjentką, następnego dnia decyduje się na przyjęcie sakramentów: pokuty i pojednania, namaszczenia chorych, Eucharystii, a za kilka godzin odchodzi"- opowiada ks. Aleksander. 

Listen to "ks. Aleksander Głombiowski, kapelan pilskiego hospicjum" on Spreaker.

W pilskim hospicjum rozpoczął się wolontariat modlitewny. To inicjatywa zapożyczona z puckiego hospicjum, a polega na tym, że wolontariusze z Piły, regionu, a nawet różnych stron świata, będą się modlić za konkretnych pacjentów. 

W pilskim hospicjum jest 45 miejsc dla pacjentów, z czego dziesięć dla pacjentów hospicyjnych, a 35 dla pacjentów zakładu opiekuńczo- leczniczego. Aktualnie zatrudnionych jest ponad 70 pracowników.

Diecezjalne obchody tego Światowego Dnia Chorego odbyły się w sobotę w darłowskim hospicjum. Mszy św. przewodniczył biskup senior Edward Dajczak. Relacja z wydarzenia w magazynie reporterów Radia Plus Koszalin "W rytmie wydarzeń" dziś po godz. 16.00. Będzie także na naszej stronie internetowej.