Łazy do Sianowa? [ROZMOWA]

2022-01-05 14:25
Gmina Sianów ponownie zawalczy o sołectwo Łazy
Autor: Materiały prasowe Gmina Sianów ponownie zawalczy o sołectwo Łazy

W gminie Mielno trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic administracyjnych. Sąsiedni Sianów chce włączyć w swoje granice Łazy. To drugie podejście do przejęcia przez gminę Sianów sołectwa Łazy. 9 lat temu się nie udało, tym razem są na to chyba większe szanse, bowiem inicjatywa wypłynęła właśnie od mieszkańców Łaz.

- Dostałem list podpisany przez ponad 40 osób, które chciałyby takiego rozwiązania. Przez ostatnie lata niewiele zostało zrobione w urokliwych Łazach. Widać zmiany w samym Mielnie, Sarbinowie, czy gąskach, a Łazy ciągle są omijane przez duże inwestycje. Stąd uchwała naszej rady gminnej w tej sprawie. Jedno mogę obiecać: wszystkie środki z podatków płynących z Łaz trafią tam z powrotem w postaci inwestycji. A o tych będą decydować sami mieszkańcy tego sołectwa – powiedział Radiu Plus burmistrz Sianowa, Maciej Berlicki.

Konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia Łaz w gminie Sianów rozpoczną się w poniedziałek 10 stycznia, tymczasem w gminie Mielno już trwają.

- Jesteśmy zdziwieni taką nagłą decyzją sianowskich radnych. Nikt z nami tego nie konsultował. Uważamy ten ruch ze strony burmistrza Sianowa za agresję. Burmistrz Mielna, Olga Roszak – Pezała rozmawia z mieszkańcami Łaz, którzy twierdzą, że nie chcą odłączenia od Mielna, a autorami tej inicjatywy jest grupa kilku przedsiębiorców, którzy i tak nie mieszkają na stałe w Łazach. Zrobimy wszystko, aby Łazy pozostały w gminie Mielno – mówi rzeczniczka prasowa mieleńskiego magistratu, Mirosława Dywik – Koza.

Konsultacje społeczne w gminie Mielno potrwają do 17 stycznia br. Dziewięć lat temu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odrzuciło wniosek Sianowa. Powodem były m.in. wyniki konsultacji z mieszkańcami gminy Mielno i samego sołectwa Łazy, którzy powiedzieli sianowskim planom „nie”. Jak będzie tym razem? Przekonamy się o tym w lipcu.

Listen to "Maciej Berlicki burmistrz Sianowa" on Spreaker. Listen to "Mirosława Dywik-Koza rzecznik prasowa Mielna" on Spreaker.