Majówka leśników w Polanowie. Przyjechało około 400 osób.

2023-05-25 17:33 Alicja Górska
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, odpowiedzialny w KEP za duszpasterstwo leśników
Autor: Alicja Górska Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, odpowiedzialny w KEP za duszpasterstwo leśników

Leśnicy z całego regionu zjechali się na Górę Polanowską, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios.

Około 400 pracowników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku zjechało się na Górę Polanowską. W programie majówki była Msza św. przy Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za duszpasterstwo leśników.

"Większość z nas czerpie inspirację z wiary. Jest ona ważnym elementem w naszym życiu. Wierzymy, że to co robimy nie jest tylko taką zwykłą pracą, ale jak niektórzy mówią jest powołaniem albo misją, czyli gdzieś tę nutkę Bożej obecności widać w naszej pracy i myślę, że powie to każdy, kto pójdzie do lasu"- mówi Marek Stasiuk, rzecznik RDLP w Szczecinku.

Majówka leśników, to okazja do spotkania się pracowników z całego regionu, by podzielić się swoimi doświadczeniami, podsumować podejmowane działania, ale przede wszystkim zintegrować się w atmosferze pikniku. Jak podkreślają organizatorzy, ma to być odskocznia od codziennej pracy i spotkanie o innym charakterze, niż najczęściej, kiedy pracownicy spotykają się na różnego rodzaju naradach i konferencjach.

Podczas spotkania można było posłuchać krótkiego występu Reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Technikum Leśnego w Barcinie. Zaprezentowali m.in. sygnał myśliwski, który nie jest grany na polowaniach, tylko jest sygnałem konkursowym, granym w klasie mistrzowskiej, a nosi tytuł "Muflon na rozkładzie".

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za duszpasterstwo leśników.

"Chciałem zapytać, co robią leśnicy? Czy tylko strzegą, chronią, by nikt nie wszedł do lasu, bo to jest skarb? Myślę, że nie i za to też chcę podziękować leśnikom, także szczecineckim, że oprócz tego, że potrafimy chronić i zabezpieczać, to jeszcze potrafimy dzielić, zarówno opał, jak i runo leśne oraz urocze miejsca, które zachwycają i dają nam również chwile wytchnienia"- mówił bp Lityński.

Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych.
Autor: Alicja Górska Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych.

Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych. Wyróżnienia otrzymały również osoby, które przyczyniają się do promocji tej instytucji. Odznaczenie otrzymał również dyrektor RDLP Łukasz Maciejunas za szczególne zaangażowanie w funkcjonowanie Zakładu Karnego w Czarnem. Leśnicy jak i więziennicy wspólnie wspierają akcje charytatywne, hospicja i szpitale, a dodatkowo na mocy zawartego dwa lata temu porozumienia osoby osadzone mogą pracować w lasach podległych RDLP. 

Listen to "Majówka leśników na Górze Polanowskiej" on Spreaker.

Majówka leśników na Górze Polanowskiej organizowana jest corocznie od 2013 roku. Tylko raz się nie odbyła z powodu pandemii.

Wśród zaproszonych gości przedstawiciele władz samorządowych i innych służb, z którymi RDLP współpracuje
Autor: Alicja Górska Wśród zaproszonych gości przedstawiciele władz samorządowych i innych służb, z którymi RDLP współpracuje