"Matka matek". Wystawa o Stanisławie Leszczyńskiej w Koszalinie

2024-11-20 14:04
Wystawa poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej prezentowana od 19 listopada w Koszalinie
Autor: Alicja Górska Wystawa poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej prezentowana od 19 listopada w Koszalinie

Przedstawia doświadczenia łódzkiej położnej z pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tam Stanisława Leszczyńska w skrajnie trudnych warunkach odebrała około 3 tysięcy porodów.

„Matka matek” to tytuł wystawy poświęconej Stanisławie Leszczyńskiej, która wczoraj została uroczyście otwarta w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Przedstawia doświadczenia łódzkiej położnej z pobytu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Tam Stanisława Leszczyńska w skrajnie trudnych warunkach odebrała 3 tysiące porodów. Mimo głodu, brudu, braku jakichkolwiek leków, wszystkie dzieci urodziły się żywe. Także wszystkie matki przeżyły te porody. Dziś trwa jej proces beatyfikacyjny.

Wydarzenie zainicjowała Msza św., której przewodniczył ks. Paweł Sudowski, były wieloletni duszpasterz pracowników służby zdrowia archidiecezji łódzkiej. Po Mszy św. ks. Paweł Sudowski wygłosił również konferencję na temat bohaterki wystawy. Głos zabrali także pomysłodawcy ekspozycji: Andrzej Korytkowski, prezes Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego oraz fundatorka tej Fundacji Agnieszka Batelli. Autorką wystawy jest Maria Stachurska. Ekspozycja została opracowana cztery lata temu, kiedy rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej.

"Jest to niezwykła postać. Mimo, że Stanisława Leszczyńska nie jest w naszej diecezji tak znana, jak w Łodzi, czy na południu kraju, to i u nas są miejsca jej poświęcone. W Pile działa hospicjum jej imienia, a w Szczecinku jest okno życia, chwilowo zawieszone, któremu patronuje Leszczyńska. Warto podkreślać heroizm życia Stanisławy Leszczyńskiej w obronie nienarodzonych, bo zamachy na tych najbardziej bezbronnych wciąż na nowo się pojawiają. Jej czyny w Oświęcimiu pokazują, że tym bardziej my, żyjący w normalnych warunkach, powinniśmy stawać w obronie życia ludzkiego" – przekonuje ks. prof. Janusz Bujak z Wydziału Teologicznego US.

Agnieszka Batelli i Andrzej Korytkowski z Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego, pomysłodawcy tej wystawy
Autor: Alicja Górska Agnieszka Batelli i Andrzej Korytkowski z Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego, pomysłodawcy tej wystawy
Listen to "Relacja z otwarcia wystawy "Matka matek"" on Spreaker.
ks. Paweł Sudowski, emerytowany duszpasterz pracowników służby zdrowia archidiecezji łódzkiej
Autor: Alicja Górska ks. Paweł Sudowski, emerytowany duszpasterz pracowników służby zdrowia archidiecezji łódzkiej

Wystawa o sł. Bożej Stanisławie Leszczyńskiej w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie prezentowana będzie do 28 listopada. Następnie trafi do parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku oraz do Piły. Prezentowana będzie także w jednej ze szkół w Koszalinie. Współorganizatorem wczorajszego spotkania był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Patronat medialny nad wystawą sprawuje Radio Plus Koszalin.