Nawet 100 mln zł może trafić do powiatów koszalińskiego, białogardzkiego i kołobrzeskiego

Paweł Szefernaker, Waldemar Buda i Czesław Hoc
Autor: Magda Wanowska-Miksa Paweł Szefernaker, Waldemar Buda i Czesław Hoc

Nawet dodatkowe 100 mln zł w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej może trafić do powiatów koszalińskiego, białogardzkiego i kołobrzeskiego. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzki Obszar Funkcjonalny będzie mógł ubiegać się o środki unijne z puli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które wcześniej były poza ich zasięgiem.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS poinformował, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększyło liczbę związków, które w nowej perspektywie mogą ubiegać się o dotacje unijne z rządu.

-Do tej pory to były Związki metropolitalne przy 13 największych metropoliach w Polsce. Dziś 14 związek gmin dołącza do ich grona, a to znaczy, że w kolejnych latach środki napłynął także na Pomorze Środkowe.

Listen to "Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS" on Spreaker.

-To są ogromne pieniądze, które będą przeznaczone na bardzo potrzebne inwestycje przede wszystkim w transport, jak elektryczny czy hybrydowy tabor autobusowy, budowa ścieżek pieszo-rowerowych, przystanków i zajezdni autobusowych, ale też projekty dotyczące inteligentnego sterowania ruchem

- mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Listen to "Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej" on Spreaker.

Z dodatkowych środków będą mogły skorzystać nie tylko duże miasta, ale wszystkie 20 samorządów, należących do Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego. Zdaniem Czesława Hoca, kołobrzeskiego posła PiS gwarantuje to integrację i rozwój całego regionu.

Listen to "Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS" on Spreaker.

ZIT Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach poprzedniej perspektywy unijnej dysponował kwotą w wysokości około 40 mln euro. Środki te w zdecydowanej większości zostały już wykorzystane.