Nie będzie zawieszenia Oddziału Chirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie

2024-07-08 15:23
szpital
Autor: materiały prasowe

W Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie odbyło się dziś spotkanie z udziałem Konsultantów Wojewódzkich z zakresu Chirurgii Ogólnej oraz Chirurgii Naczyniowej i Chirurgii Onkologicznej z Dyrekcją koszalińskiego Szpitala, a także z przedstawicielami Szpitali w Sławnie, Połczynie Zdroju i Szczecinku.

W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Jakub Kowalik, który podziękował stronom za zaangażowanie i zażegnanie kryzysu, jaki z powodu braków kadry lekarskiej wystąpił na Oddziale Chirurgii Ogólnej w koszalińskim Szpitalu. Szpital Wojewódzki w Koszalinie podpisał porozumienie o współpracy z trzema Szpitalami w regionie – ze Szpitalem Powiatowym w Sławnie, z Przyjaznym Szpitalem w Połczynie Zdroju Sp. z o. o. oraz ze Szpitalem w Szczecinku Sp. z o. o., które dotyczy funkcjonowania Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

W myśl porozumienia wymienione strony zobowiązują się do współpracy, która pozwoli wzmocnić kadrę lekarską w Oddziale Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, a tym samym pozwoli zapewnić sprawne funkcjonowanie Oddziału. W wybranych przypadkach pacjenci będą przekierowywani między ośrodkami w zależności od bieżących potrzeb i możliwości poszczególnych jednostek. Jednocześnie porozumienie wymienionych szpitali zadziała w odwrotną stronę w przyszłości w razie kryzysu w innej jednostce. Jest to akt rozpoczęcia wzajemnej współpracy długoterminowej wymienionych jednostek w celu poprawy sytuacji zdrowotnej w naszym regionie.

Ponadto 8 lipca Szpital Wojewódzki w Koszalinie wycofał złożony wcześniej do Wojewody Zachodniopomorskiego wniosek w sprawie czasowego zaprzestania działalności leczniczej Oddziału Chirurgii Ogólnej. To oznacza, że Oddział będzie funkcjonował bez zawieszenia. Nowym Koordynatorem Oddziału został lek. Andrzej Ilków, który niezwłocznie przystąpił do zorganizowania zespołu lekarzy. Oddział Chirurgii Ogólnej do końca lipca będzie pracował w trybie ostrym. To oznacza, że ze Szpitala nie zostanie odesłany żaden pacjent, który będzie wymagał pilnej operacji. Pozostali pacjenci będą przekierowywani do placówek, z którymi Szpital zawarł porozumienie, bądź zostanie im wyznaczony nowy termin przyjęcia do koszalińskiego Szpitala. Jednocześnie zespół pracuje nad jak najszybszym uruchomieniem w Oddziale zabiegów planowych. (info: rzecznik Szpitala Woj. w Koszalinie Marzena Sutryk)