Nie nosimy maseczek.

2021-12-03 11:14
Maseczki w publicznych ponieszczeniach zamkniętych to obowiązek
Autor: pixaby Maseczki w publicznych ponieszczeniach zamkniętych to obowiązek

W Słupsku i powiecie słupskim w listopadzie br. policjanci wystawili ponad 930 mandatów za brak maseczki w miejscach publicznych. W Koszalinie wystawiono zaledwie 200 mandatów. Obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się tak często, że rachubę stracili już nawet prawnicy.

Należy nosić maseczki w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania odległości 1 metra między osobami, które nie są spokrewnione. Obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy dzieci urodzonych w 2006 roku lub później.

Maseczki należy również nosić tam, gdzie nie jest możliwe zachowanie 1 metra odstępu od innych osób; dotyczy to między innymi placówek służby zdrowia, sklepów, muzeów, lotów krajowych i podróży promem, transportu publicznego, taksówek i autokarów, kursów jazdy i szkoleń lotniczych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, gabinetów masażu, salonów tatuażu, salonów fryzjerskich dla psów, solariów lub podobnych miejsc czy sytuacji.

Ponadto osoby, które nie rozumieją lub nie są wystarczająco dojrzałe, aby prawidłowo nosić maseczkę, lub nie są w stanie tego robić z innych powodów, na przykład ze względów zdrowotnych, są zwolnione z obowiązku noszenia maseczki.

Analiza skuteczności podstawowej ochrony opublikowana w "British Medical Journal" objęła 72 badania przeprowadzone w związku z przydatnością podstawowych zaleceń sanitarnych w walce z zakażeniami: maseczek, dystansu społecznego i higieny rąk. Wynika z nich, że wszystkie te sposoby ochrony są skuteczne i zmniejszają ryzyko zakażenia koronawirusem oraz zachorowania na Covid-19. Najlepsze efekty daje jednak używanie maseczek, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.

Listen to "Monika Kosiec KMP w Koszalinie" on Spreaker.