- Takie mieszkanie zostało oddane do użytku w kamienicy przy ul. Niepodległości 11. Te trzy mieszkania to pierwsze, należące do miasta gminy Koszalin. Otrzymaliśmy 1,5 mln złotych na wyposażenie i prowadzenie tych mieszkań do końca grudnia 2027 roku. Później ich prowadzeniem zajmie się gmina albo pozyskamy kolejne środki z nowych programów pomocowych – powiedziała Radiu Plus Bogumiła Szczepanik, dyrektorka CUS w Koszalinie.
Przydział tego typu lokali odbywa się zazwyczaj na drodze kwalifikacji i wydania decyzji administracyjnej przez Centrum Usług Społecznych. Pierwszym krokiem jest kontakt z organizacją prowadzącą dane mieszkanie lub właściwym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dofinansowanie najmu lub adaptacji mieszkania ze środków PFRON.
Projekt skierowany jest do osób pełnoletnich, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub stan zdrowia), które nie wymagają opieki całodobowej.
Oprócz Centrum Usług Społecznych mieszkania wspomagane prowadzi w Koszalinie także fundacja „Zdążyć z miłością”. Lokale treningowe i wspomagane np. przy ul. Grunwaldzkiej czy Budowniczych, prowadzone są także w ramach lokalnych projektów aktywizacyjnych.
Listen to "Posłuchaj naszej relacji" on Spreaker.