Nowe możliwości diagnostyki i leczenia kardiologicznego w Słupsku
Słupski szpital w ramach współpracy z Krajowym Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej zorganizował szkolenie, które ma usprawnić ścieżki diagnostyczne oraz umożliwić leczenie według najnowszych standardów.
Nowe możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów słupskiej kardiologii wynikają ze współpracy nawiązanej z dr. hab. Krzysztofem Chlebusem z I Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdański reprezentującego Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej. Współpraca z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym trwa już od pewnego czasu, a jej zintensyfikowanie ma sprawić, żeby pacjenci, którzy są leczeni w Słupsku kardiologicznie i neurologicznie lub mają inne powikłania sercowo-naczyniowe mieli szansę pogłębić diagnostykę o diagnostykę genetyczną i leczenie nowoczesnymi lekami biologicznymi dedykowanymi tej bardzo specjalnej grupie pacjentów.
Od stycznia 2019 roku oddział realizuje Program NFZ/Ministerstwa Zdrowia, stworzony we współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym „Kompleksowa opieka kardiologiczna po zawale mięśnia sercowego” polegający na połączeniu leczenia zabiegowego zawału mięśnia serca z następową wczesną rehabilitacją kardiologiczną. Szpital realizuje na miejscu wszystkie rodzaje rehabilitacji kardiologicznej (stacjonarną, ambulatoryjną, hybrydową), bezpłatnej kardiologicznej opieki specjalistycznej w Poradni Kardiologicznej (minimum cztery wizyty na12 miesięcy) przeznaczonej dla pacjentów objętych programem oraz wczesną kwalifikacją do implantacji urządzeń kardiologicznych zgodnie ze standardami ESC/PTK. Do 2024 roku Oddział objął opieką w ramach programu 630 pacjentów z regionu z zawałem mięśnia serca.
Od czerwca 2023 roku realizuje program pilotażowy dotyczący opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Priorytetem jest zapewnienie szybkiej kwalifikacji w przyszpitalnej Poradni Kardiologicznej (średni czas diagnostyki 30 dni) i zapewnienie optymalnych terminów zabiegów z zakresu ablacji podłoża arytmii (w tym migotania przedsionków) oraz elektrostymulacji serca. W ramach sieci kardiologicznej hospitalizowano już 160 pacjentów z regionu słupskiego z zapewnieniem kompleksowej opieki przed i po wykonanych zabiegach. W Oddziale w sposób ciągły wprowadzane są nowe sposoby leczenia- zabiegowego (w ostatnim roku wprowadzenie pompy do mechanicznego wspomagania krążenia Impella CP oraz dedykowanego urządzenia do trombectomii płucnej Penumbra) i farmakologicznego zgodnie z standardami Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Listen to "Marcin Prusak rzecznik prasowy szpitala" on Spreaker.