O dwie nowe śmieciarki wzbogaciło się koszalińskie PGK

2022-08-26 13:11
Nowe Eko-śmieciarki w Koszalinie
Autor: Materiały prasowe Nowe Eko-śmieciarki w Koszalinie

Dwie nowe śmieciarki napędzane gazem ziemnym zostały oficjalnie przekazane Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Koszalinie. Ich zakup był możliwy, bowiem PGK otrzymało preferencyjną pożyczkę na ten cel od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Fundusz przyznał dofinansowanie, mając na uwadze troskę o środowisko naturalne i racjonalną gospodarkę odpadami na terenie Koszalina i sąsiednich gmin. Dzięki dwóm nowoczesnym i przyjaznym środowisku samochodom będzie możliwy odzysk i ponowne wykorzystanie ponad 560 ton odpadów, w tym szkła, makulatury, metali i tworzyw – mówi Marek Subocz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Jeden z nowych samochodów ma 8, a drugi 12 ton ładowności. Całkowity koszt zakupu śmieciarek to prawie 1,7 mln zł, a efektem ekologicznym będzie możliwość segregacji i odzysku surowców wtórnych, w tym łącznie ponad 100 ton szkła, 375 ton papieru i niemal 90 ton metali i tworzyw rocznie.

Zakup eko-śmieciarek to kolejne wsparcie z WFOŚiGW w Szczecinie dla PGK Koszalin. W ramach wcześniejszej współpracy Fundusz przekazał niemal 7,3 mln złotych na realizację 6 projektów, dotyczących między innymi montażu klap dymowych w halach Regionalnego Zakładu Odzysku Odpadów w Sianowie, wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie ochrony powierzchni ziemi czy kupna samochodu elektrycznego i stacji ładowania.

Listen to "Dwie śmieciarki na gaz CNG w Koszalińskim PGK" on Spreaker.