O polskich powstańcach na Pomorzu w Słupsku

2022-04-22 17:15
wykład w Słupsku
Autor: materiały prasowe

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na spotkanie z cyklu „Służby mundurowe, historia i technika” w sobotę 23 kwietnia o godz. 12.00.

Wykład pt. „Polscy powstańcy na Pomorzu” poprowadzi dr Rafał Foltyn. Będzie to opowieść o kilku spośród polskich żołnierzy i powstańców z XIX stulecia, których los, służba wojskowa, ale także fascynacje historyczno-krajobrazowe rzuciły na Pomorze. Zaprezentowane zostaną sylwetki walczących Polaków związanych z wojnami napoleońskimi, powstaniem listopadowym i powstaniem styczniowym, którzy w dobie walk narodowo-wyzwoleńczych podtrzymywali ducha polskości, nie tylko na polu bitwy.

Część powstańców ze środowisk intelektualnych kontynuowała zainteresowania starożytnościami słowiańskimi wpisując się w działalność porozbiorowych kręgów zajmujących się badaniami nad przeszłością narodów słowiańskich. Jako że sytuacja Polski zaczęła nasuwać analogie do podbijanych we wczesnym średniowieczu i wykorzenianych Słowian nadbałtyckich, zaczęto na szeroką skalę odkrywać dzieje tych zapomnianych plemion i wygasłych narodów. Wykłąd w Białym Spichlerzu, wstęp jest wolny.

Listen to "dr Rafał Foltyn" on Spreaker.