O wolności w nauczaniu św. Jana Pawła II

2024-05-16 17:13
Święty Jan Paweł II
Autor: gov.pl Święty Jan Paweł II

Majowe spotkanie z cyklu „Jan Paweł II zapomniany?” poświęcone będzie pojęciu wolności w nauczaniu papieża Polaka. Wydarzenie w sobotę, 18 maja, jak zawsze będzie się składało z eksperckiego wykładu i otwartej dyskusji. Tym razem prelegentem będzie prof. dr hab. Jarosław Kupczak, dominikanin z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ojciec Kupczak jest specjalistą w zakresie teologii dogmatycznej i moralnej. Jest także dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na UPJPII oraz kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym tego Uniwersytetu. Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. W swojej bogatej bibliografii ma m. in. takie publikacje, jak: „Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II", a także „Źródła sporu o Amoris laetitia" oraz „Amoris laetitia. Konflikt interpretacji".

-Ojciec profesor Kupczak wygłosi wykład pt. „Wyzwolenie ludzkiej wolności" i podzieli się z nami swoją wiedzą i przemyśleniami na temat wolności w nauczaniu Jana Pawła II, a konkretnie w encyklice Veritatis splendor z 1993 roku. Jana Pawła II przez całe swoje życie podkreślał znaczenie wolności, oczywiście na różnych płaszczyznach, ale najbardziej znaczenie tej wolności wewnętrznej, związanej z prawdą. Tłumaczył, że mamy wolność od i wolności do, jesteśmy wyzwoleni przez Chrystusa od grzechu, ale zarazem wyzwoleni do tego, aby tę wolność wykorzystywać w dobrym celu, a więc w prawdzie, a z tym jest kłopot w dzisiejszym świecie, ponieważ prawda o człowieku jest dość zaciemniona i właśnie tym zajmuje się papież w encyklice i głębiej i pewnie też takim bardziej współczesnym językiem opowie nam o tym prelegent ojciec Jarosław Kupczak

- przybliża temat spotkania ks. Janusz Bujak, wykładowca koszalińskiego WSD.

Wykład w sobotę o godz. 10.00 w siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. bpa Czesława Domina w Koszalinie. Wstęp wolny.

Listen to "ks. Janusz Bujak, wykładowca WSD w Koszalinie" on Spreaker.