Obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu tym razem przeniosły się do Białogardu.

2024-06-10 13:05
Kard. Nycz przewodnczył Mszy św. w białogardzkim kościele mariackim
Autor: MK Kard. Nycz przewodnczył Mszy św. w białogardzkim kościele mariackim

W kościele mariackim zorganizowano diecezjalne uroczystości jubileuszu. Mszy św. przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.

- Otton z Bambergu był znany w ówczesnej Polsce, jako kleryk. Znał język polski, a więc miał wszystkie narzędzia do ewangelizacji w ręku. Wizytę tutaj traktuję sentymentalnie. Przez trzy lata byłem pasterzem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a w Białogardzie nie byłem już 18 lat. Dziękuję Bogu za tę możliwość teraz – powiedział Radiu Plus kard. Kazimierz Nycz.

W białogardzkim jubileuszu wziął także udział ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp. Zbigniew Zieliński.

- Najistotniejszy w misji św. Ottona był chrzest. Przyjechał na Pomorze, ochrzcił rzesze ludzi. Utworzył struktury Kościoła. Święcił kapłanów. Robił to z misjonarzami, którzy z nim przyjechali. To wszystko stało się w przeciągu zaledwie dwóch lat, bo tyle trwała jego misja – powiedział Radiu Plus bp. Zieliński.

Św. Otton doprowadził do przyjęcia chrześcijaństwa przez Pomorzan w XII w. Zaproszony przez Bolesława Krzywoustego przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Otton z Bambergu wyruszył z misją ewangelizacyjną odwiedzając m.in.: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Kołobrzeg i Białogard. W tym czasie ochrzcił ponad 22 tysiące osób, co stanowiło 1/5 tutejszych mieszkańców. W tym czasie założył 11 kościołów.

Listen to "Kard. Kazimierz Nycz" on Spreaker. Listen to "Bp Zbigniew Zieliński i ks. Rafał Jarosiewicz" on Spreaker.