OZE w Zachodniopomorskiem ma się dobrze

2025-02-20 13:44
Zachodniopomorskie na pierwszym miejscu w produkcji energii z wiatru
Autor: pixabay Zachodniopomorskie na pierwszym miejscu w produkcji energii z wiatru

Rozwój Odnawialnych Źródeł Energii widoczny jest w całym kraju. Pomorze Zachodnie i Wielkopolska wyznaczają w tym obszarze najlepsze standardy. Razem odpowiadają za 32% produkcji energii elektrycznej z OZE w kraju.

Energia z wiatru na Pomorzu Zachodnim

Bez zmian pozostaje fakt, że w regionalnym miksie energetycznym województwa zachodniopomorskiego dominuje energetyka wiatrowa z mocą 2,49 GW. W tym obszarze jesteśmy liderem w kraju. Kolejne są: województwo wielkopolskie (1,6 GW), pomorskie (1,3 GW) i kujawsko-pomorskie (0,9 GW). Należy jednak podkreślić, że dalszy wzrost mocy instalacji wiatrowych w regionie ograniczony jest zdolnościami przesyłowymi w ramach Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

– Cieszy rozwój OZE w całym kraju. Biorąc pod uwagę nasze zużycie energii w zestawieniu z produkcją z OZE, wciąż jesteśmy liderem w tzw. „samowystarczalności” ze wskaźnikiem 122,7%. Średnia w kraju wynosi 28,5%.  Pomorze Zachodnie i Wielkopolska odpowiadają za 32% produkcji energii elektrycznej z OZE w kraju, dodając do tego Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie osiągamy 52% produkcji krajowej. Obecnie priorytetem staje się dobowe i sezonowe magazynowanie energii, w tym wytwarzanie „zielonego” wodoru. I właśnie magazynowanie energii jest teraz szansą dla firm, chcących wykorzystywać w swojej działalności energię odnawialną – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Instalacje OZE

Moc instalacji powyżej 50 kW osiągnęła w województwie zachodniopomorskim 3,2 GW, co stanowiło 15,8% mocy zainstalowanej w kraju i plasowało Pomorze Zachodnie na drugim miejscu za województwem wielkopolskim (3,7 GW), a przed pomorskim (1,9 GW) i kujawsko-pomorskim (1,8 GW).

Wśród zachodniopomorskich gmin liderem w zakresie łącznej mocy zainstalowanej w instalacjach powyżej 50 kW w OZE jest: Darłowo (g. wiejska - 258,6 MW), Malechowo (192,4 MW), Postomino (168,5 MW), Biały Bór (145,8 MW), Dygowo (104,8 MW), Białogard (g. wiejska 100,8 MW), m. Szczecin (96,2 MW)

W województwie zachodniopomorskim, po energii wiatrowej, drugą pozycję zajmuje fotowoltaika z mocą łączną wraz z mikroinstalacjami ponad 1,03 GW. Z kolei w kraju dominuje fotowoltaika z mocą ponad 19,4 GW, a na energetykę wiatrową przypada 10 GW, pozostałe technologie to łącznie 2,7 GW.

W trzecim kwartale 2024 roku w województwie uruchomiono wyłącznie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 71,9 MW.