Paczki świąteczne trafiły do obcokrajowców, zamieszkujących diecezję koszalińsko-kołobrzeską

2021-12-21 17:54
spotkanie świąteczne obcokrajowców
Autor: Magda Wanowska-Miksa W spotkaniu wzięło udział 35 rodzin.

Paczki żywnościowe oraz prezenty świąteczne trafiły do obcokrajowców, zamieszkujących diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Rodzinami, które przyjechały do Polski, głównie z Ukrainy, w poszukiwaniu lepszego życia opiekuje się Centrum Wsparcia Integracji, działające przy diecezjalnej Caritas. Po raz pierwszy zorganizowali dla rodzin z dziećmi świąteczne spotkanie.

35 rodzin, które pochodzą z Ukrainy i Białorusi, a od kilkunastu miesięcy żyją w Polsce, zebrało się w kościele pw. Św. Wojciecha w Koszalinie na świątecznym spotkaniu. Było wspólne kolędowanie i symboliczna wieczerza. Dzieci otrzymały prezenty, które przekazali dla nich darczyńcy w ramach akcji "Pusta Choinka". Każde dziecko po otrzymaniu prezentu, wieszało na drzewku bombkę ze swoim imieniem. Kolorowo ubrana choinka świadczy o ich radości i wdzięczności za dobro, którego doświadczają w Polsce. Poza tym rodziny otrzymały od Caritas paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi. Obdarowani podkreślają, jak duża jest to dla nich pomoc.

Świąteczne spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Wsparcia Integracji, działające przy diecezjalnej Caritas, które na co dzień opiekuje się obcokrajowcami. Pomaga im w legalizacji pobytu, znalezieniu pracy, rozwiązywaniu różnych problemów prawnych. Pracownicy Centrum oferują także pomoc psychologiczno- terapeutyczną i pomoc przy zaklimatyzowaniu się w Polsce, zrozumieniu mentalności, tradycji i kultury. W sumie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej żyje około 200 rodzin imigrantów, które korzystają z usług  Centrum Wsparcia Integracji. 

paczki Caritas
Autor: Magda Wanowska-Miksa Każda rodzina otrzymała paczkę żywnościową.
Listen to "Relacja ze spotkania świątecznego obcokrajowców" on Spreaker.