Pielgrzymka Promienista dotarła na Górę Chełmską

2022-05-04 17:03
Uczestnicy Pielgrzymki Promienistej 2022
Autor: Magda Wanowska-Miksa Uczestnicy Pielgrzymki Promienistej 2022

Blisko 70 osób pielgrzymowało ze Słupska do Sanktuarium na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Pątnicy powrócili na szlak Pielgrzymki Promienistej po 2 latach pandemicznej przerwy. W ciągu trzech dni pieszo pokonali 70 km, by w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski dotrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

Wierni, aby pielgrzymka była prawdziwie Promienista powinni wędrować z różnych parafii w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W tym roku to się nie udało, ponieważ pielgrzymowali jedynie ze Słupska. Jednak, ta dość liczna grupa pielgrzymów, daje „promyk nadziei” na to, że w kolejnych latach Pielgrzymka Promienista odradzi się do stanu sprzed pandemii Covid-19.

40-osobowa grupa pielgrzymów w różnym wieku wyruszyła 1 maja ze Słupska. Grupa powiększała się wraz z mijaniem każdej kolejnej miejscowości i po trzech dnia wędrówki, pokonaniu 70 km, w liczbie 70 pątników dotarła do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Dla niektórych był to pielgrzymkowy debiut, dla innych kolejna droga w szczególnej intencji.

Listen to "Uczestnicy Pielgrzymki Promienistej 2022" on Spreaker.
Msza na Górze Chełmskiej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Pielgrzymkę zakończyła Msza święta sprawowana na ołtarzu polowym przy Sanktuarium.

Pielgrzymka zakończyła się wspólną Eucharystią, którą sprawował bp Zbigniew Zieliński. W homilii podkreślił, że pielgrzymka zbliża ludzi do zrozumienia tego, co w życiu naprawdę ważne.

-Wydawałoby się, że w dobie szybkiego przemieszczania się łatwiej przyjdzie zrozumieć nam, że jesteśmy pielgrzymami i lepiej zrozumieć sens drogi. Rzeczywistość pokazuje, że jest odwrotnie. Wiele osób przemieszcza się często jak w piosence: nie dbając o bagaż ani o bilet; nieważne dokąd, nieważne gdzie, ważne, że przed siebie. Jeśli życie tak wygląda, staje się raczej ucieczką przed czymś, aniżeli pogonią za czymś. Nie ma celu, metod, punktów w drodze do celu. Dlatego pielgrzymka staje się dzisiaj dla człowieka ogromną szansą i przepustką do zrozumienia tego, co naprawdę w życiu się liczy. By nie tylko upływał czas, ale by był on owocny i mądry. By nie tylko mijały kilometry, ale by zbliżały nas do czegoś i Kogoś.

Listen to "bp Zbigniew Zieliński" on Spreaker.

Pielgrzymka Promienista odbyła się po raz 29.