Pierwszy w nowym roku koncert symfoniczny w Filharmonii Koszalińskiej [ROZMOWA]

2022-01-13 12:04 Marcin Kieca
W piątek 14 stycznia pierwszy w tym roku koncert w Filharmonii Koszalińskiej
Autor: filharmoniakoszalinska.pl W piątek 14 stycznia pierwszy w tym roku koncert w Filharmonii Koszalińskiej

W piątek 14 stycznia br. w Filharmonii Koszalińskiej pierwszy w tym roku koncert symfoniczny. I to utrzymany w klimacie karnawałowym. W repertuarze marsze, walce, polki i arie z operetek Jana Straussa II, a także m.in. Jakuba Offenbacha, Jana Brahmsa, Franciszka Lehara.

Koncert otworzy słynny Marsz torreadora z opery „Carmen” George’a Bizeta, a zamknie Marsz Radetzky’ego Jana Straussa. Z orkiestrą pod batutą Jakuba Chrenowicza wystąpi młoda polska sopranistka Joanna Radziszewska-Sojka, która ukończyła z  wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Moniki Swarowskiej-Walawskiej, a następnie w latach 2016-2017 studiowała śpiew w  klasie Petera Kooij oraz Kathariny Rössner-Stütz  w  Hochschule  für Künste Bremen. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” w  Poznaniu, zdobyła również wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria” w Katowicach. Jako sopran liryczno-koloraturowy Joanna Radziszewska-Sojka wykonuje dzieła od renesansu aż do muzyki współczesnej ze szczególnym umiłowaniem partii absorbujących pełną skalę jej głosu. Ważne miejsce w repertuarze artystki zajmują liczne partie z oper barokowych. Przez wiele lat skupiała się na doskonaleniu umiejętności wykonawstwa muzyki dawnej. Zaowocowało to współpracą z wieloma orkiestrami i zespołami takimi jak m.in.: Oh! Orkiestra Historyczna, Capella Cracoviensis, zespół muzyki dawnej „Diletto”, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Baroque Collegium 1685, Capella Bydgostiensis, Harmonia Sacra, Weser-Renaissance Bremen. W 2019 sama założyła zespół Armonia Barocca, wykonujący repertuar barokowy, oraz Classic Duo, specjalizujący się w muzyce od epoki klasycyzmu do współczesności.

W styczniu 2021 ukazała się jej pierwsza solowa płyta „Pieśni nieznane”, zawierająca utwory Eugeniusza Pankiewicza.

Co prawda, bilety na piątkowy koncert (14 stycznia) są wyprzedane, ale warto przed koncertem sprawdzić, czy ktoś z różnych przyczyn nie zrezygnował z uczestnictwa w wydarzeniu i zająć jego miejsce na widowni. Wszelkie szczegóły wszystkich wydarzeń Filharmonii Koszalińskiej na stronie internetowej instytucji.

Listen to "Robert Wasilewski, dyr. Filharmonii Koszalińskiej" on Spreaker.