Pilanki będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii

2022-04-29 14:28
18 maja br. pilanki będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii
Autor: pixaby 18 maja br. pilanki będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii

Badanie pozwala wykryć nawet do 4 lat wcześniej zmiany chorobowe, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą i niezwykle niebezpieczną.

W większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania odpowiedniego leczenia, które pozwala wygrać z chorobą.

Z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać wszystkie kobiety w wieku od 50-69 lat. Aby wykonać badanie, nie trzeba specjalnie się przygotowywać. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

Mammobus stanie 18 maja br. przy al. Powstańców Wielkopolski 102 na parkingu jednego z supermarketów. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl. Bezpłatne badania prowadzone będą w godzinach 09:00 do 15:00.