Pogrzeb 60 dzieci odbędzie się w jutro w Słupsku

2023-03-17 14:47
Pogrzeby dzieci utraconych odbywają się w kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej dwa razy w roku
Autor: fot. Katarzyna Jęczkowska Pogrzeby dzieci utraconych odbywają się w kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej dwa razy w roku

Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione w tym szpitalu. Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych odbędą się także w Koszalinie, Pile, Szczecinku i w Wałczu.

W kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej w marcu i kwietniu odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

"To jest tragedia dla tych rodziców. Wszystkie marzenia, plany, które wiązały się z tym dzieckiem, nagle przestają istnieć, więc rzeczą naturalną jest, że rodzice przeżywają żałobę po tym dziecku, a pogrzeb jest jednym z etapów przezywania żałoby"- mówi ks. Piotr Liwiński, kapelan koszalińskiego szpitala.

W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę (18 marca) o godz. 12.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego, a o godz. 13.00 dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu. Pochowanych zostanie 60 dzieci. A do tej pory w grobowcu dzieci utraconych w Słupsku spoczywa ponad 920 dzieci.

Listen to "ks. Dawid Andryszczak, kapelan słupskiego szpitala" on Spreaker.

W Pile i w Koszalinie pogrzeby dzieci utraconych za tydzień w sobotę (25 marca). Na koszalińskim cmentarzu będzie to już 25 pochówek, organizowany na mocy uchwały Rady Miejskiej. Pożegnamy wówczas 24 dzieci, a w Pile pięcioro.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Do tej pory na koszalińskim cmentarzu pochowano 3782 dzieci.

Listen to "ks. Piotr Liwiński, kapelan koszalińskiego szpitala" on Spreaker.
Grób Dzieci Utraconych w Koszalinie
Autor: fot. Katarzyna Jęczkowska Grób Dzieci Utraconych w Koszalinie. Zbiorowe pogrzeby dzieci utracoych odbywają się w Koszalinie od 2011 roku.

W Pile szesnasty pogrzeb dzieci utraconych rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory w grobowcu dzieci utraconych pochowano 211 dzieci.

W Wałczu dziesiąty pogrzeb dzieci utraconych 27 marca. Pochowanych zostanie 20 dzieci. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Do tej pory pochowano tam 331 dzieci.  

W Szczecinku szesnasty pogrzeb dzieci utraconych 22 kwietnia. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 305 dzieci.