Pogrzeby dzieci utraconych 14 października w Koszalinie, Słupsku i w Szczecinku

2023-09-15 17:17
Pomnik dzieci utraconych w Koszalinie
Autor: Katarzyna Jęczkowska Pomnik i grobowiec dzieci utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie

Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach.

Przed nami Dzień Dziecka Utraconego, który na całym świecie obchodzony jest 15 października. W kilku miastach diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej w połowie października odbędą się kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia, pozostawione z różnych powodów przez ich rodziców w szpitalach. Najczęściej są to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe. Wówczas obowiązek pochowania tych dzieci spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Słupsku osiemnasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 14 października (sobota). Msza św. o godz. 12.00 w kościele dolnym w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, a o godz. 13.00 dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory pochowano tam 983 dzieci.

W Koszalinie zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych również tego dnia. W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Będzie to 26. zbiorowy pochówek dzieci utraconych w Koszalinie. W grobowcu tym spoczywa 3806 dzieci.

W Szczecinku szesnasty pogrzeb dzieci utraconych także w przeddzień Dnia Dziecka Utraconego. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele mariackim, a dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu o godz. 13.00. W grobowcu na szczecineckim cmentarzu pochowano już 335 dzieci.

W Pile siedemnasty pogrzeb dzieci utraconych 28 października rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych.  Do tej pory pochowano tam 216 dzieci.

Zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się także w Wałczu. Wkrótce podamy dokładne informacje.

Natomiast w listopadzie odbędą się także rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka. Tym razem zostaną zorganizowane w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie. Rekolekcje poprowadzi o. Piotr Włodyga, benedyktyn, a w ekipie rekolekcyjnej także psychologowie, duszpasterze, siostra zakonna, rodzice po stracie dziecka. Tytuł rekolekcji: "Jesteście synami dnia i synami światłości". Odbędą się w terminie od 17-19 listopada. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem rekolekcje.stratadziecka@gmail.com lub pod numerami telefonów: 696 918 401 i 501211002.