Politechnika Koszalińska pomoże naukowo przy farmach wiatrowych na Bałtyku

2022-04-28 12:46

"Nauka musi funkcjonować w obszarze offshorów" - ta deklaracja wyraźnie padła ze strony rządu. Energetyka wiatrowa w Polsce powoli staje się faktem, pierwsze koncesje zostały już przyznane, obecnie trwa nabór na kolejnych wykonawców. W "zbudowaniu osłony naukowej i dydaktycznej" ma pomóc Politechnika Koszalińska i 7 innych uczelni wyższych z Pomorza.

Takiej szansy dla Pomorza, jak budowa farm wiatrowych, w sensie gospodarczego przesunięcia inwestycji, nigdy nie było. Patrzymy na to z wielkim optymizmem

-przyznał na konferencji w Koszalinie rektor Politechniki Gdańskiej Krzysztof Wilde. Dodał:

To są nowe tematy. Wiele kompetencji jeszcze musimy wytworzyć. Natomiast główny punkt jest taki, by zsynchronizować działania. Porozumienie, a teraz Konsorcjum powstaje po to, abyśmy mogli wspólnie się ułożyć, wspólnie znaleźć odpowiednie kierunki i wypracować najważniejsze elementy. By móc służyć wspólnie na rzecz firm w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Na konferencji obecny był także wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej Marek Gróbarczyk. Przyznał, że nauka musi uczestniczyć w powstawaniu polskich farm wiatrowych:

To niezwykle nowatorskie działanie, bo offshorów w Polsce, na Morzu Bałtyckim jeszcze nie ma. Zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej - te zadania mają nasze uczelnie. To zadanie, które było nam (Ministerstwu Infrastruktury) zlecone, ma ogromne znaczenie pod kątem bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju energetyki wiatrowej. Istotne jest to, by kontynuować ten proces, dlatego już podjęliśmy decyzję o kolejnej nowelizacji planu przestrzennego zagospodarowania wód morskich i chcemy kontynuować proces przyznawania koncesji.

Proces nadawania koncesji już się zaczął - na każdą z 11 lokalizacji na Morzu Bałtyckim wpłynęło ok. 14 wniosków od firm zainteresowanych realizacją offshoru. Pierwsze wieże mają stanąć w 2025 roku, kolejne - po przyznanych koncesjach w tym roku, mają zostać uruchomione w latach 2028-2030.

Współdziałanie rządu i pomorskich uczelni wyższych to efekt Porozumienia "Nauka dla Morza", podpisanego 22 listopada 2021 r. Sygnatariuszami są Akademia Morska w Szczecinie, Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski w Gdyni, Politechnika Koszalińska oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.