Ponad 100 osób uczestniczyło w rekolekcjach Odnowy w Duchu Świętym w Koszalinie

Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym
Autor: Magda Wanowska-Miksa Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym

Ponad 100 osób z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wzięło udział w rekolekcjach Odnowy w Duchu Świętym. Tematem przewodnim trzydniowego spotkania w Centrum Edukacyjno-formacyjnym w Koszalinie była „Modlitwa charyzmatyczna”, a celem odbudowa wspólnot parafialnych oraz ożywienie ich działalności po czasie pandemii.

Rekolekcje zimowe Odnowy w Duchu Świętym odbyły się 18-20 lutego w koszalińskim CEF. Wzięło w nich udział ponad 100 osób z różnych wspólnot z całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Spotkanie poprowadziła grupa SOS dla Wspólnot, funkcjonująca w ramach drużyny ewangelizacyjnej Mocni w Duchu z Łodzi.

Ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym podkreślił, że celem tych rekolekcji było odbudowanie wspólnot po czasie pandemii:

-Ten czas pandemii wielu wspólnotom podciął skrzydła, potrzeba zatem takich działań, które na nowo ożywią i pobudzą do działania, czyli do spotkań, wspólnej modlitwy i ewangelizacji.

Skutki pandemii odczuła m. in. Odnowa w Duchu Świętym w parafii pw. Narodzenia NMP w Białogardzie. Wiele osób odeszło, wycofało się z życia wspólnoty i straciło zapał.

-Dlatego właśnie potrzebne są nam te rekolekcje i spotkania twarzą w twarz. To one nas budują. Poza tym musimy cały czas się uczyć się rozmowy z Bogiem i modlitwy indywidualnej. Kiedy tego nie robimy tracimy relację osobową z Panem Bogiem

-mówi Anna Urbanowicz, należąca do białogardzkiej Odnowy w Duchu Świętym. Właśnie na odnowieniu tej osobistej relacji z Bogiem skupili się rekolekcjoniści, a drogą do tego było przede wszystkim słuchanie słowa Bożego.

-Poprzez codzienne spotykanie się ze słowem Bożym uczymy się słuchać Pana Boga i jest to szkoła do posługi charyzmatycznej. Im uważniej słuchamy, tym większa jest szansa, że usłyszymy poruszenia Ducha Świętego. Wtedy w modlitwie charyzmatycznej możemy być bardziej użyteczni dla wspólnoty i dla Kościoła. Uczestników uczymy też modlitwy, w takim wielkim wachlarzu, jaki daje Kościół. To jakby nic nowego, ale kiedy zaczyna działać Duch Święty, to co się znało dopiero zaczyna nabierać smaku, czyli staje się charyzmatyczne

-wyjaśniła ewangelizatora z Łodzi Mirosława Kartasińska.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Odnowa w Duchu Świętym działa w 25 parafiach. Ich zadaniem jest ożywiać w parafii życie duchowe m. in. poprzez organizowanie różnych nabożeństw: uwielbienia, uzdrowienia oraz rekolekcji.

Listen to "Rekolekcje Odnowy w Duchu Świętym" on Spreaker.