Koszalin. Przejazd przez Dygowo ma być bezpieczniejszy

2022-01-31 17:15
umowa Dygowo
Autor: materiały prasowe Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, członkini Zarządu WZ Anna Bańkowska i wójt gminy Dygowo Grzegorz Starczyk

W Dygowie, w powiecie kołobrzeskim ma powstać rondo, które spowolni przejazd samochodów przez miejscowość oraz podniesie bezpieczeństwo mieszkańców. Rondo powstanie w ciągu Drogi Wojewódzkiej nr 163, która w sezonie stanowi alternatywną trasę nad morze.

Województwo Zachodniopomorskie i gmina Dygowo razem sfinansują przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 163 z drogą powiatową nr 3324Z. Porozumienie określające zasady współpracy podpisali wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj, członkini zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i wójt gminy Dygowo Grzegorz Starczyk. Jeśli w tym roku zostanie opracowana dokumentacja projektowa i zakończą się procedury związane z wykupem nieruchomości pod drogową inwestycję, budowa może ruszyć w przyszłym roku.

Planowana inwestycja usprawni przejazd przez Dygowo, zwiększy bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i zmotoryzowanych. W ciągu DW 163 powstanie skrzyżowanie o ruchu okrężnym i droga rowerowa. Koszty przebudowy szacowane są na 3,5 mln zł. Zostanie ona sfinansowana w większości z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, ale gmina Dygowo ma partycypować w kosztach robót budowlanych, a także przygotować kompletną dokumentację projektową.

Gmina, oprócz sfinansowania projektu, zobowiązała się także do pokrycia kosztów odszkodowań za nieruchomości, które zgodnie z decyzją ZRID staną się własnością województwa zachodniopomorskiego, oraz kosztów robót związanych z likwidacją kolizji i przebudowy istniejących sieci w pasie drogowym. Ponadto gmina dołoży się do samej budowy i pokryje 25 procent kosztów, nie więcej jednak niż 500 tys. zł.

Kiedy będzie gotowa dokumentacja – Województwo przystąpi do realizacji zadania, ale najwcześniej w kolejnym roku budżetowym, co oznacza to, że modernizacja DW 163 może zostać przeprowadzona najwcześniej w 2023 roku.