[RELACJA/ZDJĘCIA] Dzień Kultury dla Góry w Koszalinie

2022-07-11 15:20
Atrakcją wydarzenia była licytacja wykonanej na szydełku maskotki- Mega Owieczki
Autor: Alicja Górska Atrakcją wydarzenia była licytacja wykonanej na szydełku maskotki- Mega Owieczki

Występy dzieci, pokazy tańca, wystawy oraz licytacje obrazów i Mega Owieczki - wszystko po to, by zebrać pieniądze na dokończenie budowy Centrum Pielgrzymkowo- Turystycznego w Koszalinie.

V Dzień Kultury dla Góry odbył się w niedzielę w Koszalinie. Kustoszki sanktuarium na Górze Chełmskiej zbierały pieniądze na dokończenie budowy Centrum Pielgrzymkowo- Turystycznego w Koszalinie. Wymagany wkład własny do otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji (1,2 mln zł) wynosi ponad 600 tys. zł. Środki na ten cel zbierano podczas wczorajszej imprezy.

S. Eligia Pawlisz z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi tłumaczy w rozmowie z Radiem Plus na jakim etapie jest dziś budowa Centrum i na co zostanie przeznaczona dotacja z ministerstwa.

"Na dziś to stan surowy zamknięty, z wylanymi posadzkami i położonym ogrzewaniu podłogowym. Obecnie jesteśmy na etapie zakupowania pieców do ogrzewania. Wyposażamy również kawiarnię, którą mamy nadzieję wkrótce otworzyć. Dotacja jest przeznaczona na dokończenie ogrzewania podłogowego, pompy ciepła, odwierty, wszystko co jest związane z ogrzewaniem, izolacją i klimatyzacją"- wyjaśnia s. Eligia Pawlisz.

Dzień Kultury dla Góry
Autor: Alicja Górska Dzień Kultury dla Góry rozpoczął się Mszą św. przed Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

Eucharystii na rozpoczęcie V Dnia Kultury dla Góry przewodniczył bp Zbigniew Zieliński. "Miłość i kultura to dwa bieguny naszej dzisiejszej modlitwy. Jedno drugiego potrzebuje. Nie ma kultury bez miłości i nie ma miłości bez kultury"- tłumaczył bp. "Do kultury powołani są nie tylko ludzie wybitnie utalentowani, ale do jej tworzenia zobowiązany jest każdy z nas. Wchodzimy na tę górę, by uświadomić sobie, że kultura to wysiłek wdrapywania się wyżej. Czy jesteśmy zainteresowani osiąganiem kolejnego, wyższego poziomu?" - pytał zgromadzonych.

Listen to "Dzień Kultury dla Góry 2022" on Spreaker.

Patronat medialny nad V Dniem Kultury dla Góry sprawowało Radio Plus Koszalin.

Występy dzieci podczas V Dnia Kultury dla Góry
Autor: Alicja Górska Występy dzieci podczas V Dnia Kultury dla Góry